Ana Sayfa Avrupa Ligi Kupa Kültürü

Kupa Kültürü

140

17. yüzyılın başlarında şekillenmeye başlayan modern futbol oynanmaya başlandığı ilk zamanlardan itibaren insanları eğlendirmek amacı taşımaktadır. Profesyonelleşme ve endüstrileşme ile birlikte de bir iş ve ticaret alanı olmaya başlamıştır. Para ve şöhretin artmasıyla birlikte de rekabet dozu her geçen gün artmaktadır. Artan bu rekabette takımlar mücadelelerini bir maç üzerinden değil de lig ve turnuva usulü turnuvalarla göstermektedir. Bu lig ve turnuvalar sonucu kazanılan unvanlar sayesinde kulüpler hem para hem de taraftar kazanmaktadır. Yerel ve global çapta bir çok turnuva mevcut olup bazı organizasyonlar hem prestij hem de rekabet açısından diğerlerinden çok daha prestijlidir. Mesele UEFA Şampiyonlar Ligi. Avrupa Liglerinde mücadele eden ve liglerini üst sırada bitirmiş takımların birbirleriyle mücadele ettiği organizasyonun sonucunda bir takım o sezon Avrupa’nın en büyüğü ünvanını. Konuyu açıklarken örnekleri bu büyük organizasyon üzerinden vermek istiyorum.

İyi Futbol Nedir?

Bir çoğumuz bu sorunun cevabına; rakibe saygı çerçevesinde bireysel yetenekleri ve takım uyumunu kullanarak rahat bir biçimde karşı kaleye gol atabilmek diyebilir fakat bana göre bu göreceli sorunun cevabı bu kadar da basit değil çünkü futbol sadece gol atanın değil attığından da az gol yiyenin kazandığı bir oyundur. Yani iyi futbol sadece rahat gol atabilmek değil, zor gol yiyebilmektir ve en önemlisi bu ikisinin dengesini de iyi kurabilmektir.

Örnek verecek olursak 2017/2018 sezonu Şampiyonlar Ligi finalisti iki takım: Real Madrid ve Liverpool. Futbol otoriteleri tarafından belkide sezonun en iyi futbol oynayan takımlarından birisi olarak gösterilen Liverpool, her ne kadar son 2 sezon kupayı almış olsa da özellikle ligde lider Barcelona’nın 17 puan gerisinde 3. olmuş, Şampiyonlar Ligi’nin çeyrek ve yarı finallerine çok tartışılan hakem kararlarıyla güçlükle geçmiş Real Madrid kıyaslandığında kupanın favorisi hiç şüphesiz Liverpool’du fakat tecrübe ve kazanma kültürü Liverpoollu futbolcuların tecrübesizliği ile birleşince kupayı rahat bir skorla kazanan Real Madrid oldu.

O sezon Liverpool’un gol atmakla ilgili hiçbir problemi yoktu fakat özellikle sezonun ilk yarısında o kadar fazla gol yediler ki şampiyonluğun çok uzağında kaldılar. Aynı sezon açık ara farkla şampiyon olan rakipleri Manchester City ise kolay kolay gol yemeyip rakibi boğarak maçlarını kazanıyordu. Yani rakibin gol atamama psikolojisini çok iyi kullanıyorlardı. Liverpool ise rakip takımlara her zaman umut verecek defansif zafiyetler yaratıyor ve özgüven eksikliğiyle sürekli gol yiyorlardı.

Peki Kupa Kültürü Nedir ?

Kupa kültürü tam olarak bir kulübün, yöneticisinden futbolcusuna hatta taraftarına kadar herhangi bir organizasyonda tecrübeli olmasıdır. Bu konuda verebileceğimiz en büyük örnek yine Real Madrid’tir. Şampiyonlar Ligi’ni son 5 yılda 4 kez kazanan İspanyol devi, sadece Şampiyonlar Ligi organizasyonun değil finaller kısmının hatta finalin bile en tecrübeli kulübüdür. Artık takım içindeki malzemecilerin dahi Şampiyonlar Ligi’nde final tecrübesini tatmış bir kulüptür. Bu yüzden hiçbir futbolcusu bu atmosferi tatmamış Liverpool takımına karşı maça daha iyi konsantre olmaları ve neyi, nerede, ne zaman yapacaklarını bilmeleri aldıkları bu kupa kültürü sayesinde çok daha kolaylaşmıştır. Form ve takım uyumu olarak Liverpool’un çok altında kalsalar da tecrübe edindikleri kupa kültürü sayesinde Şampiyonlar Ligi’ni 13. kez müzelerine götürme başarısını göstermişlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here