Ana Sayfa Blog El Loco (Deli) | Marcelo Bielsa

El Loco (Deli) | Marcelo Bielsa

152

Bize şu ana kadar yaptıklarıyla futbolu neden sevdiğimizi sıklıkla hatırlatan, oynattığı futbolla delilik ile dahilik arasında ince bir çizgide yer aldığını düşündüren, prensiplerinden ödün vermeyen başarılı bir teknik adam… Marcelo Bielsa!

2007 yılında Şili Milli Takımı’nın teknik direktörü olarak direksiyonu eline aldığında o zamana kadar, çok iyi tesislerde yer almıştı. Juan Pinto Duran Spor Kompleksi’nin ise bunlardan biri olduğu söylenemezdi. Tek kişilik yataklar, eski televizyonlar ve bunların yanı sıra duşun genellikle soğuk olması Bielsa‘nın canını sıkmıştı. Değişim buradan başlamalıydı. O yıllarda Şili Futbol Federasyonu Başkanı Harold Mayne-Nicholls’tu. Bielsa’ya tesislerdeki durumun onun beklediği standartlarla uyumlu hale geleceğinin sözünü verdi. Plazma televizyonlar geldi, yataklar genişletildi. Duşların durumu iyileştirildi. Spa, modernleştirilmiş bir spor salonu ve soyunma odaları da eklendi. Bielsa ise sadelikten yanaydı. Kendi odası son derece mütevazıydı. 6 metrekarelik bir odada, yatağın üzerindeki duvarda bir haç asılıydı. Klima, televizyon, küçük bir dolap ve tuvalet. Tamamen sade görünümlü bir odaya sahipti. 42 ay bu odada yaşadı Bielsa.

Bielsa yönetiminde Şili, sadece bir Dünya Kupası’nda oynadı ve son 16 turunda Brezilya’ya elendi. Ancak onun arkasında bıraktığı şeyi, yalnızca zaferler veya kupalarla ölçemezsiniz. Şili, 2015’te Copa Amerika’yı ilk kez kendi topraklarında kazandı. 2016’da bir kez daha kazandılar. 2015’te bir Bielsista olan Jorge Sampaoli yönetiminde kupayı kaldırdılar. Alexis Sanchez, Arturo Vidal ve Şili’nin geri kalan altın jenerasyonu, Bielsa’nın kendilerine verdiği inanç, disiplin, cesaret ve taktiksel plan sayesinde dünyayı ele geçirdi.

Leeds United‘ın antrenman tesisleri olan Thorp Arch’ta da Bielsa kanunları işlemeye başladı. The Guardian’ da yer alan habere göre çok yakında oyuncular kendi yurtlarında kalmaya başlayacaklar. Bielsa da, kendisi için alışılageldik bir şekilde, ofisine yatak koydurdu ve menajerliğe getirildiğinden beri çalışma saatleri gözle görülür derecede arttı. Bielsa için iş erken başlar ve geç biter. Antrenman sahasındaki çalışmalarından, video analiz oturumlarına kadar detaylara olan ilgisi efsanevidir.

Onun döneminde Marsilya’da oynayan Bill Tuiloma, “Her antrenmanın kusursuz olmasını ister,” diyor. “Her dokunuş ve her pas isabetli olmalıdır. Antrenmanlara her gün odaklanıp hazırlanmama çok yardımcı olduğunu düşünüyorum.” Bielsa, oyuncular tam olarak kendisini anlayana kadar bir oyun varyasyonunu ya da egzersizini sürekli tekrar ettirmesiyle ünlüdür. “Çok yoğundu,” diyor Tuiloma. “Gerçekten yoğundu. Tüm bu egzersizleri, pas çalışmalarını tekrar üstüne tekrar ettikten sonra; maçların, taktiklerin, hareketlenmelerin ve bunun gibi her şeyin adeta içine girerdik. Topsuz oyundaki hareketlenmeler, oyunun defansif ve ofansif tarafı… Bütün oyuncular hazırlanır ve antrenmana aç olurlardı.” Tuiloma’nın Marsilya’dan eski takım arkadaşı olan ve şu anda Pep Guardiola‘nın Manchester City‘sinde forma giyen Benjamin Mendy de, The Players Tribune’ deki yazısında Bielsa’nın video hazırlığı konusundaki saplantıları hakkında detaylar paylaştı. Önceleri Bielsa’nın video analiz oturumları sırasında uyuyakaldığını itiraf eden Mendy, ardından bunların kendi yararına olduğunun farkına varıp, çok dikkat etmeye başladığını söyledi. “Her şeyin kusursuz olmasını seviyordu,” diyor Tuiloma, “Maçlardan önce nasıl bir rakibin karşısına çıkacağımızdan emin olmak istiyordu. Böylece biz de rakibin hareketlenmelerini, sahip oldukları oyuncuları çok iyi tanıyorduk. Dikkat etmek ve odaklanmak zorundaydık, bu da bizim oyunun içine girmemize yardımcı oluyordu.”

Taktisyen teknik direktörlerin şahı, futbol hakkında muhtemelen yaşayan en yetkin insanlardan bir tanesi Bielsa! Bielsa’nın taktik anlayışını biraz açıklamak gerekirse:

● Bir oyun kurucu ve üç forvetten oluşan ileri hattı genelde bozmaz.

●Savunmanın merkezinde rakibin merkez forvet sayısından bir fazla stoper oynatır. İmza formasyonu olan 3-3-1-3’ü çift santraforla oynayan rakiplere karşı kullanır.

●Bilbao’da yer aldığı yıllarda genelde 4-2-3-1 veya 4-3-3 oynayan takımlarla karşılaştığı için daha çok ikili savunma tercih eder Bielsa ve Avrupada 3’lü oynatmaya cesaret edemediği yalandır. Bİelsa deilidir, kafasına eserse kalecisiz de oynar.

●Rakibin hamlelerine karşılık verebilecek esnekliği sağlamak açısından bielsa ön liberoları stoper oynatır. Bu aynı zamanda Bielsa’nın takımlarına geriden top çıkarma konusunda avantaj sağlar.

●Hücum bekleriyle oynamayı sever, açık oyuncularını sık sık bek oynatır. Ama Bielsa’nın takımlarında bir bek çıkarken diğer bek geride kalır, bek kullanımı asimetriktir.

●Tempo ve pas konusuna gelirsek: Bielsa’nın takımları pas yapar, ama Barcelona gibi saatlerce ayağa pas yapmazlar. Değişken tempo ve kısa paslar sonrası atılacak direkt bir pas oyun temposunu arttırmak esaslıdır.

●Bielsa’nın takımları savunmayı olabildiğince ileri çıkararak oynar. Top gerideyken ileri üçlünün kanatlardaki oyuncuları çizgiye basmalıdır. Amaç savunmayı açmak, ve araya orta sahadan desteğe gelen oyunculara top atmaktır.

Guardiola’nın çok etkilendiği ve Pochettino’nun ‘babam’ dediği bir teknik direktör Bielsa! Guardiola, ‘Ona duyduğum hayranlık kocamandır.’ demiştir. Manchester City teknik direktörü, 2006 yılında Arjantin’e, Bielsa’nın yanına onun ‘teknik direktör olmak’ ile ilgili tavsiyelerini duymak için seyahat etti ve ikili o zamandan bu yana yakınlığını sürdürmektedir. Buenos Aires’in kuzeyinde bulunan Murphy kasabasında dünyaya gelen Tottenham teknik direktörü Pochettino ise Bielsa’nın yörüngesine henüz 14 yaşındayken girer ve Bielsa için ‘O benim futbol babamdır.’ der. “Bizler, onun öğrencileri olan teknik direktör jenerasyonuyuz. Futbola karşı duyduğu his, futbola karşı sakladığı tutku, sanırım bunların hepsini ondan aldık.”

Mauricio Pochettino, SFR Sport

18 yaşındaki stoper Pochettino, 1991 yılında Bielsa’nın Newell’s Old Boys’u ile Arjantin şampiyonluğu yaşadı ve bir sonraki sezon Copa Libertadores finalini Sao Paulo’ya penaltılar ile kaybetti. Bu, böylesinde mütevazı bir kulüp için çarpıcı bir başarıydı. Bielsa, takımdaki oyuncuları rakibi analiz etmekle ve analizlerini takım önünde sunmakla görevlendirirdi. İnternetin olmadığı çağlarda, futbolcularına önceki maçlarına dair analizlerin bulunduğu gazetelerden 3 tane okumalarını söylerdi.

Gizemli ve beklenmedik

Bielsa, bir çok taraftar ve gazeteci tarafından gizemli bir figür olarak görülür. Çünkü -maç önü ve maç sonu basın toplantıları hariç- asla röportaj vermezdi.

Ayrıca o beklenmedik biridir.

Geçtiğimiz yıl, Lazio’yu çalıştırmaya başladığının ikinci günü Lazio’dan istifa etti. Ve bundan önceki yıl, Marsilya’daki ikinci sezonunun ilk maçının ardından takımdan ayrıldı.

Peki, kupa koleksiyonunun küçük olmasına karşın nasıl dünyanın en iyi teknik direktörlerinden biri olarak kabul edilebiliyor?

Kendi ülkesi Arjantin’de kazandığı üç lig şampiyonluğu ve Arjantin ile kazandığı 2004 Olimpiyat altın madalyası oyunun en iyileriyle karşılaştırılamaz. Ve bir miktar final hüsranı. Bielsa, 2004 Copa America finalisti Arjantin’i, 2012 UEFA Avrupa Ligi finalisti ve 2012 Copa del Rey finalisti Athletic Bilbao’yu çalıştıran teknik direktördü. Fakat Guardiola, bunun yersiz olduğunu düşünüyor: “Ne kadar galibiyetimiz olduğuna ve kaç tane kupa kazandığımıza göre değerlendiriliyoruz fakat bu onun, futbolcularını ve futbolu etkilediğinden daha az etkili. Henüz onun hakkında iyi konuşmayan eski bir  futbolcu ile tanışmadım. Bielsa’nın futbol kariyerlerine kattıklarından dolayı minnettarlar.”

Peki, Guardiola ve Pochettino’yu Bielsa için deli eden ne?

Onunla oynamak ve çalışmak gerçekten nasıl bir şeydir? Dünya futbolu El Loco (Deli) takma isimli teknik direktör hakkında daha fazla bilgi elde edebilmek için Lille’i inceliyor. Sezon öncesi hazırlıkları Lille oyuncuları için bu sezon çok farklıydı. Yalnızca antrenman sahasında çalışmadılar, aynı zamanda orada yaşadılar. Bielsa, kulüp merkezinin bulunduğu yere 20 tane bungalovun inşa edilmesini istedi. Lille kanat oyuncusu El Ghazi: “Sezon öncesi çalışmalara 19 Haziran’da başladık. İlk iki gün testler yapıldı ve ondan sonrası zorluydu. İlk antrenman 10.00’da, ikinci antrenman 18.30’da yapılıyordu. Burada yiyorduk, burada uyuyor ve her şeyi burada yapıyorduk. Yalnızca yatak odası, klima ve elektrik bulunan küçük bungalovlarda kalıyorduk. Eğer duş almak isterseniz soyunma odasına gitmek zorundaydınız. Ayrıca Playstation ve masa tenisi bulunan bir oda vardı. Bielsa, birlikte birè aile olmamız gerektiğini söyledi. Ve birlikte yediğinizde, yan yana odalarda uyuduğunuzda bir aile olursunuz. Şimdi birer kardeş gibiyiz.”

Saha içinde ve saha dışında aşırı tutku

Bielsa, Lille’i iki adamın vizyonu ile etkiledi: takım sahibi Gerard Lopez, Barcelona eski başkan yardımcısı Marc Ingla. Ingla, Guardiola Barcelona’sında uzun zaman büyük bir rol oynadı ve şimdi Bielsa ile çalışmak ona eski günleri hatırlatıyor: “Bielsa, işine karşı sahip olduğu aşırı tutku ile bana Guardiola’yı anımsatıyor. Her zaman en aşırıda oynamak stres yaratır fakat herkesi en iyiye itmek için iyi bir şey.” El Ghazi, Bielsa’nın tutkusuyla ilgili: “Herkesi limite zorlar. Mesela vücut yağ oranım %10 veya %11’di fakat şimdi %8. Çok fazla antrenman yapıyoruz. Bu fiziksel ve zihinsel olarak zor bir şey.” diyor ve ekliyor: “Biz sanki gerçek bir maçtaymış gibi antrenman yapıyoruz. Ajax’da tecrübe ettiğime göre antrenman stili çok değişik. Ajax’da pozisyon oyunu çalışmazdık ve antrenman boyunca çok fazla maç yapmazdık.” Araştırma, araştırma ve daha çok araştırma Bielsa, oyuncularını maça hazırlamadaki video takıntısı ile ünlüdür ve bu Lille’e getirdiği bir şeydir.

İngiltere’deki pek çok taraftar ise Bielsa’yı Athletic’de başardıklarıyla hatırlıyor. 2012’de Avrupa Ligi’nde Manchester United’ı Old Trafford’da yenmeleri, daha uzun süre anımsanacak. Bielsa’nın Bask topraklarında, ya da diğer yerlerde, yarattığı büyü çabucak yanıp yok oldu. Fakat coşkusu ve kendini işine adayışı, bir kulübün ya da bir oyuncunun yeni fikirlere açıklılığıyla buluştuğunda, beraberinde genellikle büyük bir yükselişin geldiğine de şüphe yok.

Bielsa’nın son olarak Leeds ile anlaşmasıyla ilgili Pochettino’nun yorumu genel kanıyı yansıtmaktadır. “Ona dair bütün sözlerim olumlu olacak,” diyor Pochettino: “Umarım Leeds’in gerçekliğini değiştirir, onları Premier Lig’e getirir ve burada harika bir iş çıkarır.” Leeds taraftarları, takımlarının 2004’te Premier Lig’den düşmesinden beri çok fazla acı çektiler ve henüz kalplerinde yeniden yükselmeye dair bir heyecan olmayabilir. Ama hammadde orada duruyor. Ve Bielsa onlara zirveye geri dönmek için gereken planı tasarlayabilir. Pochettino’nun söyledikleri yavaş yavaş gerçekleşiyor. İngiltere Championship’te 23. hafta itibariyle Leeds, puan tablosunda 1. sırada yer alırken oynadığı futbolla sadece kendi taraftarlarını değil tüm futbolseverlerin kalbini fethediyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here