Ana Sayfa Blog File bekçisi

File bekçisi

294

Futbolda kalecinin önemi ve bir takıma neler katabileceği yadsınamaz bir gerçektir. Günümüz futbol piyasasına baktığımız zaman futbol kulüplerinin bir kaleci transfer etmek istediği zaman döktüğü transfer ücretleri ortada. Baktığımızda çok önemli rakamlar verilmekte ve transferde telaffuz edilmekte. File bekçisi seçimi yani kaleci seçimi bir takım için çok önemli bir eşik noktasıdır.

Kaleci seçimi

Bir kaleci transfer ederken birkaç kriter vardır ve ben bazı kriterlere bakarım. Öncelikle karakteri ve ahlaki yapısına bakarım. Oynadığımız takımda kendine yer bulabilecek niteliğe sahip olması benim için çok önemlidir. Daha sonra fiziksel özelliklerine,duruşuna,boy-kilo orantısına bakarım. Bir kalecinin sahadaki temel duruşunun iyi olması gerekir. Özellikle Avrupa‘nın önemli liglerinde mücadele ediyorsanız birinci kalecinizin tüm özellikleri birbirine yakın,ikinci kalecinizin de o seviyede olması gerekir. İki kaleciniz benzer özelliklere sahipse antrenman ve maç performansına bakarak eldivenleri kime vereceğinizi belirleyebilirsiniz.

Kaleciliğin en iyi dönemi

Bir file bekçisi maç oynadıkça kendini geliştirir ve bir o kadar da olgunlaşır. 35 yaşında olup da 10 maça çıkmamış bir kaleci,20 yaşında olup birkaç sezondur takımında direkt oynayan bir kaleciden daha iyi bir sezon geçiriyor olma şansı yoktur. Bu yüzden kaleci olgunluğu yaşla orantılı değildir. Yani bir dönemi yoktur. Elbette ki her sezon performansının üzerine koyar, yaptığı hatalardan ders alır ve yeni şeyler öğrenmek için çaba sarf eder ama birçok file bekçisi o yaşlara gelmeden de en iyi dönemine ulaşabilir.

Kalecilerde rotasyonun önemi

Bunun için kesin bir şey yoktur diyebiliriz. Benim için kalecide devamlılık çok önemlidir. İstikrar futbolda çok önemlidir. Ne yazık ki her futbolcuda olduğu gibi kalecilerde de form düşüklüğü,mental açıdan sıkıntılar olabiliyor. Bu,birkaç maç devam ederse sezon içinde diğer rotasyon kalecilerine de şans vermek gerekir. Tabi ki bu rotasyonu uygularken o kalecinin de takımın bir parçası olduğunu unutmamak gerekir. Amacın net bir şekilde ifade edilmesi gerekmektedir.

Günümüzde çizgi kalecisi ve libero kalecisi

Aslında kalecilik esaslarına bakarsak, temel kalecilik esasları standarttır. Lakin çizgi kalecisi dediğimiz zaman yer tutuşlarıyla ve bire bir pozisyonlardaki başarılarıyla dikkat çeken kaleciler diyebilirim. Libero kalecisi ise ayağı düzgün, oyunu geriden kurabilen savunmaya ihtiyaç duymadan takımı atağa çıkarabilen oyuncudur. Ligimize baktığımız zaman Rüştü Rençber,Volkan çizgi kalecisi kategorisine dahil edilebilir. Ama bir Taffarel, Schmeichel, Cordoba, Mondragon öyle midir? Tabi ki de öyle değildir. Bunlar ceza sahasına öyle hakimlerdir ki oyunu set oyununa çevirebilir ataklara yön verebilirler. Günümüzde Avrupa futboluna baktığımızda da Never, Ederson, Allison bu kalecilere örnektir. Manchester City’e baktığımız zaman Ederson’nun oyun içinde ne denli önemli yer teşkil ettiğini görebiliriz.

Guardiola‘nın onu almasındaki amacı City’nin ön alan baskısını yaparken olası bir rakip kontra atağında kalecinin libero görevi görüp adeta defans gibi kademeye girmesi veya oyunu tekrar geriden kurmasıdır. Dar alanda, sıkışan oyunda defans bloğunun çözüm üretemeyip kendi yarı sahasından çıkamadığı durumlarda Ederson’un bu sorumluluğu alıp topu isabetli bir şekilde oyuna sokması beklenmektedir. Aslında Ederson’nun alınmasındaki en önemli kriter ne diye sorsanız sorun çözen bir yapıya sahip olması derim. Ayrıca mental açıdan da güçlüdür. Öyle ki bu sezon City şampiyonluğunda önemli pay sahibi kişidir derim Ederson Santana de Moraes. Kısacası günümüzde çizgi file bekçisi olmak yetmez. Artık birçok takım libero kalecisine doğru evrilmektedir. Ederson da bunlardan biridir.

Kalecilerin savunma oyuncularıyla iletişimi

Kalecilerin defans oyuncuları ile her saniye iletişim halinde olmaları ve onları uyarması gerekmektedir. File bekçisi, oyunu en iyi açıdan görebilen oyuncudur; önündeki arkadaşlarını uyarmak, onların hata ve pozisyonlarını belirleme konusunda büyük önem teşkil eder. Bence kaleci, saha içindeki çok önemli bir liderdir.

Sonuç

Futbol piyasasında harcanan paralar, takımların transfere ayırdığı bütçelere baktığımız zaman olay akıl almaz bir noktaya gidiyor. Giden bu piyasada file bekçisi kavramının yani kalecinin önemini anlayan futbol kulüpleri artık tutanı da hiç olmadığı kadar önemsiyor. Kısacası artık kalecilik mevkisi yeni özellikler arıyor.

Futbol Gevezeleri Youtube Kanalı İçin : https://www.youtube.com/channel/UCi8usp6GHE1kgleDY-HFQkQ

Diğer Blog Yazılarımız İçin : https://www.futbolgevezeleri.com/blog/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here