Ana Sayfa Blog Arjantin Kolombiya Maç Değerlendirmesi 16.06.19

Arjantin Kolombiya Maç Değerlendirmesi 16.06.19

178

Grup maçları arasında belki de en dikkat çekici olarak görünen maç Arjantin Kolombiya maçıydı. Bir adım önde gibi görünse de Messi ve arkadaşlarının üzerlerinde özellikle son Dünya Kupası hezimetinin baskısı var. Diğer taraftan Kolombiya adına ise belki de en dikkat çeken nokta son 4 turnuvada gayet iyi performanslar sergileyen Jose Pekerman’ın görevden ayrılmasıydı. Yeni hocaları Carlos Queiroz ile bu turnuvaya katılacaklardı.

Hakem – Roberto Vargas (Meksika)

Arjantin: Armani – Tagliafico – Otamendi – Pezzella – Saravia – Paredes – Rodriguez – Di Maria – Lo Celso – Messi – Agüero

Kolombiya: Ospina -Tesillo -Davinson Sanchez – Mina – Medina -Uribe -Barrios – Cuadrado – James – Falcao – Muriel

İlk 40 Dakika

Arjantin’de ise özellikle ilk 35-40 dakikası çok da iyi geçmeyen ve biri Otamendi’nin sakarlığı yüzünden olmak üzere 2 net denebilecek fırsat vermiş olmalarıydı. Stoperlerin topla çıkmakta çok yetersiz kalması ilk yarıdaki en belirgin problemlerinden biriydi. Paredes ve Rodriguez’in bu seviyenin futbolcuları olmamaları, milli takımda yeterince tecrübe kazanmamış olmaları onları zorlayan şeylerden yalnızca biriydi. Belki de daha ilginç olan ise Real Betis’te bu yıl harika bir sezon geçiren 16 gol 5 asist ile takımının seviye atlayan oyununa çok büyük katkısı bulunan Giovanni Lo Celso’ydu. Ve Onun maça sağ kanatta başlayacak olmasıydı.

Uruguay ile beraber bu kupaya katılan takımlar arasında fizik kapasitesini en iyi kullanan, sahasında en iyi duran Kolombiya’ydı. Maç başladıktan sonra Arjantin için işlerin maç öncesi düşünülenden daha zor olduğunu ortaya çıkartmış oldu.

Messi’nin top almaya kendi yarı sahasına kadar geliyor olması, Di Maria‘nın kendini sol kenara fazla atıp oyun kurulumuna neredeyse hiç yardım etmemesine sebep oldu. Lo Celso‘nun kanat oyunucusu özelliklerine sahip olmayan yapısı da eklenince bir nevi Scaloni‘nin çıkarttığı kadro işleri daha da zorlaştırmış oldu. Paraguay maçı belki de gruptaki kaderlerini belirleyecek. Arjantin Kolombiya müsabakasından Arjantin basınının beklediği 11’e göre önceki maçtan 4 oyuncu oynamayacak. Böyle bir turnuvada böylesine risk barındıran bir şey yapmak ne kadar doğru,bunu diğer maçlarda görebileceğiz.

Martinez ve Zapata

Şöyle bir gerçek var ki oyuncu hamlelerinin hazırlık maçlarında denenmiş olması, çeşitli formasyonlarla mücadele edilmiş olması gerekirken Arjantin’de bu durum geçerli olmadı. 90 dakika kulübede oturan Paulo Dybala‘nın hiç düşünülmemesi ve River Plateli forvet Matias Suarez’in oyuna girerken Agüero‘nun çıkıyor oluşu da bir diğer soru işareti oldu. Kolombiya maça daha hazır, daha planlı olarak çıkan, kendi alanında kazanacağı toplarla pozisyon arayan,rakibi kendi yarı sahasına geldiğinde ise rakibi boğarak topu alan bir takım görüntüsü verdi. Fiziksel ve mental olarak rakiplerinin aksine çok hazır görüntü verdiler. Arjantin telaşlı oyununu ilk yarıda kaçırdıkları 2 pozisyonla kullanamasalar da ikinci yarı Roger Martinez‘in bireysel becerisiyle gelen golü… Ardından oyuna sonradan giren Zapata‘nın ön direk koşusuyla attığı gol ile rakiplerini cezalandırdılar ve turnuvaya moralli başladılar.

Asıl soru Kolombiya’nın daha farklı profildeki takımlara karşı topu nasıl kullanacağı. Bu durumda neler yaratabilecekleri, bireysel yetenekli oyuncularının sahneye ne kadar çıkabilecekleri belki de onların turnuvadaki yerlerini belirleyen en temel şey olacak.

Arjantin Kolombiya maçından sonra iki takımında ikinci maçlarda farklı oyunlar ortaya koymaları gerekecek. Kolombiya,Katar’a karşı topla daha çok oynayıp, daha fazla pozisyon üretmek ve daha fazla topa sahip olmak zorunda kalacak. Rakipleri onları buna zorlayacak. Arjantin ise görece Kolombiya’dan daha zayıf bir takıma karşı galibiyet arayacak. Ama bu yardımlaşmadan oynadıkları oyunu ve diğer sorunlarını belli ölçüde çözemezlerse işleri yine kolay olmayacak.

Futbol Gevezeleri Youtube Kanalı :
https://www.youtube.com/channel/UCi8usp6GHE1kgleDY-HFQkQ

Avrupa Ligi Analiz Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/avrupa-ligi/

Şampiyonlar Ligi Analiz Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/sampiyonlar-ligi/

Türkiye Süper Lig Analiz Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/super-lig/

İngiltere Premier Lig Analiz Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/premier-lig/

Bloglarımız ve Köşe Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/blog/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here