Ana Sayfa Blog Forvet Aramamak | Falcao

Forvet Aramamak | Falcao

108

Bugünlerde, özellikle Gatasaray taraftarları KAP ile yatıp kalmakta diyebiliriz. Normal olarak taraftarlar böyle bir yıldızın bir an önce takıma katılmasını istemekte ve beklemekteler. Peki Galatasaray, Falcao için bu kadar uğraşarak,mesai harcayarak doğru olanı mı yapıyor? Bu sorunun cevabını bilmek, aslında pek de mümkün olmamakta. Ama bu durumla ilgili, birkaç durum,vaziyet eleştirisi yapmaktan geri duracak da değiliz.

Galatasaray için şu günlerde en yüksek sesle konuşulan konu, Falcao transferi. Taraflar arası anlaşma ne durumda, futbolcu ve takım arasındaki anlaşma ne seviyelerde bu yazıda söz etmeyeceğim. Çünkü bunların büyük bölümü bilinmiyor ve bunun üzerinden bir şeyler söylemek doğru olmayabilir. Bu yazıda genel olarak Falcao transferinin Galatasaray için doğru olup olmadığını düşünüp, üzerine söylem edeceğiz.

Falcao’nun Performansı

Falcao’yu en yakın zaman olarak yaz aylarında oynanan Copa America’da görüp izleme şansına sahip olduk. Ülkesi’nin oynadığı 4 maçın 3’ünde ilk on bir de sahada oldu, birinde ise sonradan oyuna girip maça etki etme şansına sahip oldu. Oynadığı maçlarda ise hem toplu oyun, hem de topsuz oyun için ne kadar yeterli performansı vardı bu da soru işareti yarattı. Bir de üzerine takımın diğer forveti Zapata’nın muhtemelen kariyer sezonu geçirmiş olması, oyundan alınması konusunda hocası’nın elini kolaylaştıran bir başka etken olarak göze çarptı. Falcao’nun bu performansında takımı’nın oyun olarak çok güçlü fakat hücum anlamında potansiyellerinin çok altında olmalarının da etkisi olduğunu söylemek durumundayız. Turnuva boyunca 4-3-3 oynayan Kolombiya milli takımının özellikle kapanan takımları açmakta ne kadar zorlandığını gördük. Falcao da bu durumun içerisinde bulunanlardandı.

Kulüp takımında geçirdiği kişisel olarak belki de hiç fena olmayan sezonun yanında, takım olarak 17. Sıradaki Dijon’un 2 puan üzerinde 36 puan ile tamamlayarak düşmekten son anda kurtulmuş oldular. Sıralamada yerleri düşme potası olmasına rağmen son 10 lig maçında yalnızca 2 galibiyet alabilen Monaco, daha çok alttaki takımların puan toplayamaması sonucu yukarıda asılı kalabildi. Buna rağmen Falcao sezonun bir kısmını sakat geçirmesine de karşın 34 maça ilk on bir çıktı ve 16 gol 2 asist ile takımını belli seviyede ligde tuttu.

Neden Falcao ?

Peki Galatasaray’ın Falcao ısrarının sebebi nedir? Öncelikle dünyanın tanıdığı bir oyuncu olması ve kariyerinde Porto,Atletico Madrid gibi takımları bulundurması bir etkendi. Oyuncuyu alarak hem takımın popülaritesi,Avrupa vitrinindeki yeri ve de forma satışından gelecek olan maddi kazanç sanırım en ön planda olanlardandı.

Peki Falcao üzerinde bu kadar durulurken neden dünyada başka forvetlerin olma ihtimali göz ardı ediliyor? Bir futbolcu üzerinde bu kadar ısrar,çaba nedendir? Scout ekibi neden oyuncu önermiyor,oyuncu önermiyor ise neden orada duruyorlar? Falcao çabası ve tek çare o olacakmış gibi olan bakış, sadece Monaco’nun elini biraz daha güçlendiriyor. Falcao ile ilgilenmek sorun değil,sorun Falcao dışında başka forvet kalmadığı gibi hareket edilmesi . Oyuncu geçen sezon özellikle mental açıdan zor bir dönem geçirdi. Onun üzerinde bu kadar durarak hem oyuncu hem de takım performansı olarak büyük sorunlar çıkabileceği düşüncesindeyim.

Formu Düşüşte

Falcao, kariyerinde ilk kez oynadığı takımı ligde tutmaya çalıştı. Ve kendisinin formu da etrafındaki oyuncularında seviyesiyle doğru orantılı olarak düştü. Artık o topu iyi saklayan, güçlü fiziğini kullanan, zaman zaman adam geçip güçlü şutlar çıkartan Falcao’nun artık yerinde olmadığını düşünüyorum. Buna da en yakın örnek yazın oynanan turnuvaydı. Bu transfer, kişilerin birbirini takip etmesi,takipten çıkması gibi olayları da içinde barındırarak, sosyal medyanın ne seviyelerde hayatımızda olduğunu ortaya çıkarttı. İki taraf için de transfer sonuçlanmadı,ama iki tarafı da yüksek boyutta yıprattığı kuşku götürmez.

Galatasaray’da daha fazla yaratıcı oyuncu arasında daha fazla pozisyona girebilme ihtimali doğal olarak daha yüksek olacak. Ve şampiyonlar arenasında sahaya çıkacak olması da Falcao için transferin cezbeden tarafları. Lakin Monaco sezona 2’de 0 ile başladı ve takımın oyunu bu sezonda yukarıda olamayacaklarının, hatta küme düşmeme mücadelesinde olma ihtimallerinin çok yüksek olacağını gösteriyor.

Bu yıpratıcı süreç öyle veya böyle sonlanacaktır. Sonucun ne olacağını ben de çok merak etmekteyim. Ama daha çok Falcao üzerinde çalışılırken, alternatif isimler ile neden görüşülmediği konusunu bir türlü anlamlandıramıyorum. Olur da transfer bir şekilde olmazsa,işte o zaman neler yaşanacağının da ayrıca takipçisi olacağız.

Futbol Gevezeleri Youtube Kanalı :
https://www.youtube.com/channel/UCi8usp6GHE1kgleDY-HFQkQ

Avrupa Ligi Analiz Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/avrupa-ligi/

Şampiyonlar Ligi Analiz Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/sampiyonlar-ligi/

Türkiye Süper Lig Analiz Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/super-lig/

İngiltere Premier Lig Analiz Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/premier-lig/

Bloglarımız ve Köşe Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/blog/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here