Ana Sayfa Blog İsveç Allsvenskan’da Şampiyonluk Yarışı

İsveç Allsvenskan’da Şampiyonluk Yarışı

78

İsveç Allsvenskan’da şampiyonluk yarışı olanca hızıyla devam ederken takımların hâli hazırdaki durumlarını sizlerle incelemek isterim.

Djurgarden

Geçen yıl gösterdikleri performansın üstüne koyarak ilerlediler. Topa sahip olma oyunlarını bir kademe daha yukarıya taşıdılar. Ve tabii ki buna uygun oyuncu profili de takımın genelinde bulundurdular. Topa sahip olma oranları neredeyse her maçta %55 – 60 arasında süre gitti. Zaman zaman 65 üzerine dahi çıktılar. İç sahada, seyircisinin de verdiği güvenle ilk 20- 30 dakikada maçı söküp almayı adeta kural edindiler ve birçok maçta da bunu yapabildiler. Deplasman oyunu ise, yine topa sahip olarak ama biraz daha rölanti oyunu oynayarak oldu.

Geçtiğimiz hafta Malmö deplasmanından çıkarılan 3 puanla beraber 47 puana yükselerek,en yakın rakibiyle arasındaki farkı puanda tutmayı başardı. Ligin son 9 haftasına girilirken, yalnızca 2 mağlubiyeti bulunan Djurgarden, ligin ilk yarısında evinde mağlup olduğu, AİK deplasmanına gidiyor. Aynı zamanda Aik Stockholm 4 puan fark ile en yakın takipçisi liderin.

Stockholm deplasmanına 6’da 6 ile gidiyor oluşu ve rakibinin haftaiçi Celtic ile bir Avrupa ligi maçına çıkmış olması, bir avantaj olabilir. Belki de buradan alınan 1 puan onları sezon sonunda kupa ile buluşturacak. Ama kazanabilirlerse ne olacak? O zaman en yakın rakibini de yenmenin güveniyle beraber, 8 haftası kalacak olan ligin iplerini tamamıyla ele almış olacaklar.

Aik Stockholm

İsveç Allsvenskan’da 2. Sırada ve 43 puanda bulunan Stockholm, bu yıla form tutmakta çok zorlanarak başladı. İlk 2 maçta gol atamadan aldıkları beraberlikler ve ardından iç sahada alınan ligin ilk galibiyeti çok zor geldi. Geriye düştükleri maçta,bireysel yetenekli oyuncularının performansıyla kazanmayı bildiler ve bu onların ligde kazandıkları ilk maç oldu.

Aynı zamanda şampiyonlar ligi ön elemesinde elendikleri, Maribor turu da eklenince takım lige adapte olmakta uzun süre zorluk çekti. Bireysel yetenekli oyucularının,sorun çözme potansiyeli yüksek oyuncuların sayısının fazla oluşu lige başlarken en önemli avantajlarından biri olarak öne çıkıyordu son şampiyonda.

Bu hafta seyircisi önünde lideri konuk ediyor. Hafta içinde Celtic ile Avrupa ligi play off maçı oynamış ve elenmiş olmanın moralsizliği olsa da bunu telafi edebilecekleri bir maç var önlerdi. Eğer kazanırlarsa lider ile farkı 1 puana indirerek hem baskıyı arttıracak,hem de 3.sıradaki Hammarby de şampiyonluk yarışında devam etmeye uygun pozisyona getirecek.

Önceki hafta Östersund deplasmanında çok zorlanan, rakibinin son 10 dakikaya girilirken gördüğü kırmızı’nın da yardıma koşması ile bu maçın önemini biraz daha yukarı bir yerlere koydu. Geçen hafta ilk yarıda sakatlanarak oyundan çıkan Tarık Elyounoussi, böyle maçların dikkat çeken ismi olmuştur. Ama bu defa o olmadan kazanmak zorundalar. Obasi, Hussain, Goitom ve zaman zaman da Sigthorsson, takımın hücum yükünü çeken oyuncular oldular. Bu hafta onların ne yapacakları çok belirleyici olacak,merak ve iştahla neler yapabileceklerini takip edeceğiz.

Hammarby

İsveç Allsvenskan’da en fazla gol atan ve hücum futboluna en uygun takımı diyebiliriz onlar için. İşin savunma tarafında bu kadar eksik kalmasalardı muhtemelen şuan topladıkları 41 puandan çok daha fazlasına sahip olabilirlerdi.

Ligin iç saha lideri Hammarby, 8 galibiyet 2 beraberlik ile topladığı puanların 26’sını evinde kazanmış durumda,bu durumda deplasmandan 11 maç sonucu çıkarılan 15 puan takımın final haftalarına yaklaşırken lideri ve takipçisini bu mesafeden izlemesini gerektiriyor.Takımın net bir deplasman oyunu olmamasıyla beraber savunma hattındaki sakatların çokluğu ve rotasyonun sınırlı olması takımda deplasman maçlarının kazanılmasını bu kadar zorlaştıran sebeplerden yalnızca biri oldu.

Tankovic gibi saf bir golcüyü barındıran Hammarby ligde attığı 49 gol ile de dikkat çekiyor. Ama takımın bireysel hata oranı çok yüksek seviyede nüksediyor. Duran top savunması ise bir başka problem takım için.

Diğer rakiplerinden farklı olarak Avrupa’da olmayan Hammarby,iyi oyun ama şampiyonluk için oynanması gereken güçlü oyunun sahibi değil. Son haftalarda iyi bi form yakaladı 8 maçta 7 galibiyet alarak,bu ne kadar yeterli olacak, önceki deplasman kayıplarını ne kadar kapatabilecek geri kalan haftalarda göreceğiz.

Takım bu hafta, içsahada çok iyi seviyede performans ortaya koyan Norrkoping deplasmanında olacak. Hammarby’nin deplasman oyunu,Norrkopingi’in içsaha canavarı duruşu bizi bu maç için ayrıca havaya sokabilir. Özellikle Hammarby için, ligin ilk 2 sırasının birbiriyle oynadığı haftada, böyle bir deplasmandan alınacak 3 puan takımı yeniden belli seviyede şampiyonluk potasına sokabilir. Tankovic ve arkadaşları’nın bu deplasmanda neler yapabileceklerini heyecanla bekliyoruz.

Malmö

Lige iyi başlayamayan takımlardan biri de bu yıl Uwe Rösler yönetiminde ikinci yılını geçiriyor olan, Malmö idi. İlk galibiyetini üçüncü haftada aldı Malmö. Sezona erken başlayan mavi-beyazlılar,geçen yıl ligi üçüncü bitirdikleri için Uefa Avrupa ligi ön elemesi oynayacaklardı.

Takımın hazır duruma gelip ligde belli seviyeye gelmesi fazlaca zaman aldı. Bu arada zayıf rakiplere karşı turlar geçiliyor fakat takımdan ayrılanların yerine, yeterli oyuncu havuzunun bulunmaması takımı sıkıntıya sokabiliyordu. Şampiyonluk yolundaki diğer rakiplerine nazaran,bu yıl daha dar bi takım izlettiler bize. Alexander Jeremejeff’in, Dresden transferi Ve Carlos Strandberg’in,Örebro transferi takımın özellikle hücum rotasyonuna en büyük darbe vuranlar oldu. Takımın oyunu ve seviyesinin belli bir yere gelmesi bir yana, deplasman oyununun bulunamaması onları şuan bulundukları 4.sırada bıraktı.

Uefa Avrupa liginde 4 tur geçerek gruplara kalmayı başardılar. Şuan şampiyonlar ligi seviyesinde bir yıl geçirmiyor oldukları kesin denebilir. Her şeye rağmen İsveç Allsvenskan’da ilk iki sıranın birbiriyle yapacağı bu haftada, zorlu Kalmar deplasmanından 3 puan ile dönüp puanlarını 44’e yükseltebilirlerse son 8 haftada onlar da şampiyonluk potasında kalmaya devam edeceklerdir. Uwe Rösler’in koltuğunun ciddi şekilde sallandığını da söylemekte fayda var. Ligin kalan haftaları ve takımın performansı,onun da takımda ki geleceğiyle ilgili bir söz sahibi olacaktır.

Futbol Gevezeleri Youtube Kanalı :
https://www.youtube.com/channel/UCi8usp6GHE1kgleDY-HFQkQ

Avrupa Ligi Analiz Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/avrupa-ligi/

Şampiyonlar Ligi Analiz Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/sampiyonlar-ligi/

Türkiye Süper Lig Analiz Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/super-lig/

İngiltere Premier Lig Analiz Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/premier-lig/

Bloglarımız ve Köşe Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/blog/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here