Ana Sayfa Blog Sivri Dilli Adam | Brian Clough

Sivri Dilli Adam | Brian Clough

116

Brian Clough. Sivri dilli adam… Şu an bize gökyüzünden bakıyor kendisi. 1935’te doğdu, 2004’te hayata gözlerini yumdu. Işıklar içinde uyusun, futbolun renkli simalarındandı. Başarılıydı, hırslı, inatçıydı. Hatta inadı kendisini koltuğundan bile etmişti. Başarı hikayesine değineceğiz ama kendisini tanımayanlar için Mourinho’nun babası diye tanımlayabiliriz Brian’ı.

30 yaşında geçirdiği ağır sakatlığın kendisine teknik direktörlük yolunu açtığını söyleyebiliriz. 1 Ekim 1965’te Hartlepool takımında başladı teknik direktörlük kariyeri. Direktörlüğe genç yaşında başlamasına rağmen 5 takım çalıştırdı. Sunderland’te forma giydiği sırada Peter Taylor ile tanışmıştı. Teknik ekibinde kendisine de yer verdi. Böylece uzun yıllar sürecek yol arkadaşlığının fitilini ateşlemiş oldu. 2 yılda oturttuğu güzel futbolu dönemin İngiliz futboluna aykırı olarak topu sürekli yerden oynatan farklı oyun stiliyle dikkat çekiyordu. Yıllar sonra oyun stili hakkında sorulan bir soruya “Tanrı futbolu havadan oynamamızı isteseydi, çimleri oraya koyardı” dedi. Havadan uzun toplarla oynamayı adet haline getirmiş İngiliz futbolunu tepe taklak etmişti.

Hartlepool’u bir üst lige taşıyan Brian, ekibiyle Derby Country’nin başına geçti. Küme düşmeme mücadelesi veren Derby 1. Lig’e yükseldi. Muhteşem bir olaydı bu. 1 Lig’i 4. sırada bitiren Derby Avrupa Kupası’na katılma hakkı kazandı, finansal sorunlar yüzünden organizasyonda yer alamadı. O sıralar ligde Leeds United fırtınası esmekteydi.

“Don Rovie”

“Don Revie” lakabını alan  Donald George Revie, oynattığı sert futbolla Clough’un diline düşmüştür. Brian Clough’un neredeyse her maç sonrasında bu konuda demeçleri olmuştur. Revie’e göndermeler yapan Brian , Leeds United’ı ve oynattığı futbolu kınarcasına konuşuuyordu. Başta takım kaptanı Billy Bremner olmak üzere, Leeds’li oyuncular rakiplerine saha içinde yaptıkları kasti fauller ve sakatlamaya yönelik çirkef hareketlerle ülke içinde de eleştiriliyorlardı. İkili arasında oluşan rekabet, nihayet 1971-72 sezonunda Derby’nin adeta bir mucizeyi gerçekleştirerek lig şampiyonu olmasıyla doruklara ulaşıyordu.Brian mutluydu, rakibi ise rahat tavırlar içinde psikolojik savaşın dozunu arttırıyordu.

Bir sonraki sezon Avrupa kupalarında yoluna dolu dizgin devam eden Derby yarı finalde Juventus ile eşleşmişti. İtalya’da oynanacak ilk maçtan birkaç hafta önce Leeds United ile oynayacakları FA Cup maçında, yönetimden gelen baskılara aldırış etmeyerek maça tam kadro çıktı. Bunun sebebi ise yaklaşık bir ay önce yine Leeds’e karşı oynanan lig maçında, 90.dakikada 2-1 öne geçmelerine rağmen Leeds’ın biri penaltıdan olmak üzere Allan Clarke ve Peter Lorimer’in attığı 2 golle maçı kaybetmesiydi. O maçta tartışmalı penaltı kararı vardı. Leeds oyuncularının saha içindeki agresif, acımasız, sert hareketlerine maçın hakemi tepkisiz kalmıştı.

Brian Clough asıl hedefin Avrupa kupalarında başarı olmasını göz ardı ederek, bu maça bir intikam maçı olarak bakıyordu. Revie’ye karşı kaybetmek istemiyordu ve ne olursa olsun bu maça tam kadro çıkacaktı. Derby maçı 1-0 kaybederek FA Cup’a veda etmişti. Daha kötüsü ise takımın en önemli oyuncularından  Roger Davies bu maçta sakatlanmış ve uzun süre sahalardan uzak kalmıştı. Bu umursamaz tavrının getirisi, başkanla arasının açılmasına sebep oldu. Juventus ile oynanan rövanş maçında 0-0 berabere kalmalarının üzerine verdiği demeçte, başkanı gelen paraları boşa harcamakla suçlaması Derby kariyerinin sonunu getirdi.

Derby’den ayrılan Brian, Brighton’un başına geçti burada başarısız oldu ve istifa etti. O sıralar Leeds United teknik direktörü Milli Takımın başına geçince Leeds ile anlaştı Brian. Fakat önceki demeçleri ve çekişmeleri yüzünden Leeds’de hiç sevilmeyen teknik direktörün görevi sadece 44 gün sürdü.

Nottingham Forest Kariyeri

Brian Clough, 12 hafta sonra hiç beklenmedik bir şekilde Nottingham Forest’ten bir teklif aldı. İyi yapılanma ve klasik oyun anlayışı ile takımı aynı sezon birinci lige çıkartmayı başardı. Bu da yetmedi Nottingham yükseldiği ilk sene şampiyonluğa ulaştı. Bu şampiyonluk Nottingham Forrest’in tarihindeki ilk ve tek şampiyonluk olacaktı. 42 maçlık yenilmezlik serisiyle bir rekora imza attılar.

Yeni sezonda EFL Cup ve FA Cup’ı kazandı Nottingham. En önemlisi Münih’te oynanan finalde Malmö’yü devirip Şampiyon Kulüpler Kupası’nı müzesine götürdü İngiliz ekibi. Bu muhteşemdi. Sadece 3 sezon önce ikinci ligde olan bir takım, 3 sezonda önce lig hemen arkasından da Şampiyon Kulüpler Kupası’nı kazarak bir mucizeyi gerçekleştirmişti. Bununla yetinmedi Clough’ın askerleri. UEFA Süper Kupa maçında Barcelona’yı 2-1 yenerek Nottingham’ı Avrupa’nı en büyüğü yaptı. Brian’ın rüyası gerçek olmuştu. Başarıların devamının gelmemesi için bir sebep yoktu. Herşey tıkırındaydı. Ertesi sezon Avrupa’da şov yapan Nottingham, finalde Hamburg’u yenerek Şampiyon Kulüpler Kupasını ikinci defa müzesine götürdü. Bunu bir kere yapmak her teknik adamın rüyasıyken, Clough üst üste başarılara koşuyordu.

Nottingham 1988-89 sezonuna kadar defalarca şampiyonluğun adayları arasında yer aldı. Bu sürede EFL Cup, bir kez de FA Cup kazanıldı. Bu süreçte kadrosunu koruyamayan kulübün finansal durumları gibi etkenlerin beraberinde, Clough’un alkol bağımlılığı sebebiyle yaşadığı sağlık sorunları da artınca 1992-93 sezonunda Nottingham Forest 16 yıl aradan sonra ikinci lige düştü. Brian istifa etti ve teknik direktörlüğü bıraktı. Bir süre yorumculuk ve spor yazarlığı yaptı. Sağlık problemleri peşini bırakmadı. 2003’te karaciğer nakli olmasına rağmen 2004 yılında mide kanserinden hayatını kaybetti.

Biz Brian’ı hedeflerine ulaşırken lafını esirgemeyen, rüya gibi başarıları gerçekleştiren bir teknik adam olarak hatırlayacağız. Işıklar içinde uyu Brian.

Futbol Gevezeleri Youtube Kanalı :
https://www.youtube.com/channel/UCi8usp6GHE1kgleDY-HFQkQ

Avrupa Ligi Analiz Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/avrupa-ligi/

Şampiyonlar Ligi Analiz Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/sampiyonlar-ligi/

Türkiye Süper Lig Analiz Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/super-lig/

İngiltere Premier Lig Analiz Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/premier-lig/

Bloglarımız ve Köşe Yazılarımız :
https://www.futbolgevezeleri.com/blog/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here