Ana Sayfa Blog Fenerbahçe – Antalyaspor Maç Değerlendirmesi

Fenerbahçe – Antalyaspor Maç Değerlendirmesi

137
Fenerbahçe - Antalyaspor
Fenerbahçe - Antalyaspor

Merhabalar arkadaşlar bugün Fenerbahçe – Antalyaspor maç analiziyle beraberiz. Bol eleştirili bir yazı olacak siz de çayınızı kahvenizi hazırladıysanız başlayalım.Öncelikle Ersun Yanal’ın facia ilk 11 seçimiyle başlayalım.

Jailson Faktörü

Ersun hocam cidden sıkılmadın mı? Her maç Jailson üzerinden gol yemekten bıkmadın mı? Ben şahsen bir futbolsever olarak çok sıkıldım bu Jailson ısrarından. 7. haftayı geçiyoruz bizzat Jailson üzerinden yediğin 4. gol bu. Cidden pas oyunu, savunmanda stoper oynamakla uzaktan yakından alakası bir oyuncusu olmayan bir adamla başlamanı gerektirecek ve neredeyse her maç gol yedirecek kadar mı önemli? İlk yarı 311 pas yaptın sonuç? 6. dakikada yediğin golü kapanan bir takıma karşı 90 dakika çıkaramadın işte futbol böyle bir oyun. Neredeyse her maç Jailson üzerinden gol yiyorsun, ligin en çok çalım yiyen defans oyuncularından birisini stopere koyup gol yemekte ısrar ediyorsun. Hatta benim gözümde ön libero bile olmayan adam nasıl her maç stoper başlıyor? Elindeki oyuncuların hepsi sakat olsa tamam diyeceğim ama değiller. O zaman sormazlar mı adama Serdar ve Sadık şu durumda bile oynamayacaklarsa neden takıma aldırdın? Hadi Serdar sakatlığında dolayı riskte olsun peki Sadık? Sadık birçok konuda elinden geldiğini yapan ortalama bir stoper ve bu maçları kesinlikle çıkartabilecek bir adam. Haksızlık yapıyorsun.

Bu maçta Jailson’un yediği çalımı Fenerbahçe’nin hiçbir stoperi yemezdi bu çok net. Gerekirse faul yaparlardı sarı kart görürlerdi ama bu kadar basit ve komik bir çalım yemezlerdi üç büyüklerin diğer stoperleri de yemezdi bu çalımı. Ersun hocanın gereksiz Jailson ısrarı ligde kendi kariyerindeki ilk Kadıköy mağlubiyetine sebep oldu.

Tolga – Ozan Kanat İkilisi

Fenerbahçe – Antalyaspor müsabakasında bir başka hata: Kadıköy’e Tolga-Ozan kanatlarıyla çıkmak. Ersun hocam Kadıköy’desin 3 büyüklerin hangisinin bugüne kadar sakatlık kaza bela olmadıkça Tolga ve Ozan gibi iki merkez orta saha oyuncusuyla kanatlarda başladığını gördün? Hadi bir kanada rakibi presinle boğmak için Tolga veya Ozan’ı koy, hangi mantıkla diğer kanatta Deniz Türüç ile başlamadın? Adam oyuna girdiği gibi sağda solda bütün kanat organizasyonların nefes aldı. Maç sonunda basın toplantısında kendin kanat organizasyonlarında büyük sorunlar yaşadığını itiraf ettin ve bunu eksiklere bağladın peki niye Deniz ile başlamamaya bağlamadın? Veya Ferdi ile hatta Zajc ile? Zajc oyuna girdikten sonra maçın en net 2 pozisyonunu yakaladın yani cidden Tolga ile başlama sebebin neydi?

Kanat organizasyonlarında özellikle Dirar’ın ters ayak kalması senin elini baya zayıflatıyor anlıyorum fakat kendin zayıf olan elini çok daha zayıflattın bu maç. Tamamen pres ikili mücadele ve pas oyunu oynayacak iki oyuncuyu kanatlara atarak takımın bütün yaratıcılık özelliklerini birkaç seviye aşağıya çektin. Galatasaray deplasmanında bunu tercih etmen mantıklı olabilir ama Kadıköy’de sana göre kadrosu çok daha zayıf olan bir Anadolu takımına karşı bu şekilde başlamanın da pek mantıklı bir yanı yok.

Altay Bayındır’ın Performansı

Bunun dışında merkezi çok acayip bir şekilde kapatan ve 6. dakika bulduğu golün üzerine yatıp paso kontra deneyen bir Antalyaspor vardı sahada. Bu da seni tamamen zayıf olduğun kanat organizasyonlarına yöneltti. 42 orta açmış Fenerbahçe. Bunların kaçı verimliydi? Antalyaspor’un kontraları kadar net pozisyon yakalayabildin mi? Bu kontralar o kadar tehlikeliydi maçı Antalyaspor çok daha erkenden koparabilirdi ama Altay bunların hiçbirine izin vermedi. Yeri gelmişken söyleyelim, Fenerbahçe adına sahadaki en olumlu nokta Fenerbahçe’nin yıllar yıllar sonra artık prime Volkan Demirel’den sonra artık maçı tutan maçı çeviren hatta kazandırabilen bir kalecisinin olması. Fenerbahçe – Antalyaspor müsabakasından sonra Altay Bayındır Türk futboluna damga vuracak kalecilerimizden biri olduğunu her maç gösteriyor.

Ben her ne kadar böyle ciddi eleştirsem de Fenerbahçe yine de ciddi sayıda pozisyona girdi ve rakibi kontraları dışında boğmayı başardı. Benim gözümde ligin hala en iyi futbol oynayan takımı çok net Fenerbahçe ve Fenerbahçe geçen seneye göre bu gelişmesini büyük oranda Ersun Yanal’a borçlu. Ersun Yanal benim bu ligde yıllardır en beğendiğim hocalardan bir tanesidir fakat bu maç Ersun hocaya hiç yakışmayan maçlardan birisi olarak Fenerbahçe kariyerine geçti. Geçen sene saçma bir Volkan ısrarı vardı, vazgeçti. Tolgay’da keza benzer bir ısrarı vardı ondan da döndü. Hatalarından dönmesini bilen boş ego yapmayan bir hoca Ersun Yanal. Fenerbahçe şampiyon olmak istiyorsa bütün camia olarak Ersun hocaya güvenmeye devam etmeli Ersun hoca da kendi hatalarından ciddi dersler çıkarmalı çünkü her ne kadar büyük yanlışlar yapılmış olsa da Fenerbahçe ekip olarak büyük umut vaat ediyor.

Antalyaspor Cephesi

Antalyaspor cephesinden baktığımdaysa Bülent Korkmaz’ın Fenerbahçe’ye karşı nasıl oynanması gerekiyorsa öyle oynadığını ve skoru elinde tutmayı başardığını görüyoruz. Yaptığı değişiklerle merkezi kapatarak kurduğu kontra düzeniyle Fenerbahçe’ye çok zor anlar yaşattı. Kadıköy’den Fenerbahçe gibi bir rakibe karşı galibiyetle dönmek çok büyük bir başarı. Hele ki Antalyaspor kadrosunun Fenerbahçe’den kalite olarak çok daha geride olduğunu düşünürsek Bülent hocanın yaptığının ne kadar büyük bir olay olduğunu görebiliriz büyük bir tebriği hak ediyor.

Fenerbahçe’de oyuncu bazında özellikle bir oyuncuyu eleştirmeden geçemeyeceğim. Max Kruse benim Bundesliga’da Mönchengladbach zamanlarından beri takip ettiğim çok kaliteli bir futbolcu. Bundesliga’yı takip edenler bilir Max Kruse oyun aklının yüksek bir oyuncu olmasının yanı sıra çok da iyi bir bitiricidir. Yanlış hatırlamıyorsam Bundesliga’da 2 kere double-double istatistiklerine ulaştı birisi Werder ile birisi Mönchengladbach ile. Geldiğimiz noktada Max Kruse bitiricilik açısında çok büyük bir sorun yaşıyor. Bu sorunu 7 haftadır çözemedi artık milli araya girerken çözmesi çok büyük önem taşıyor çünkü Kruse’nin bu bitiricilik seviyesinde devam ettiği bir Fenerbahçe’nin şampiyonluk şansı çok düşük.

Son Bir Not

Fenerbahçe – Antalyaspor maçında bunun dışında son bir not: Ersun Yanal’lı Fenerbahçe genellikle böyle ciddi mağlubiyetlerden sonra hep iyi dönüşler yapmıştır. 13-14 sezonundaki mağlubiyetler olsun geçen seneki rezalet Alanya maçından sonraki 4 galibiyet 1 beraberlikle dönmesi olsun. Ersun Yanal’ın saçma Jailson ısrarından vazgeçeceğini ve sakatların da dönüşüyle özellikle Hasan Ali’nin katılmasıyla kanat organizasyonlarında büyük bir değişim yaşanacağını ve oyunun birçok alanında ilerleyeceğini düşünüyorum. Fenerbahçe büyük umut vaat eden bir takım.

Bugünlük benden bu kadar arkadaşlar. Bir başka analiz yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here