Ana Sayfa Blog Milli Araya Girerken Galatasaray

Milli Araya Girerken Galatasaray

81
Galatasaray
Galatasaray

Merhabalar arkadaşlar bugün milli araya girerken Galatasaray’ı ele alacağız. Galatasaray, ilk 7 hafta performansı olarak neler yaptı üzerine biraz konuşalım.

Öncelikle Galatasaray’ın temel problemleri var ve bunların üzerinde durmak gerekir diye düşünüyorum. Galatasaray’ın benim gözümdeki en temel problemi tempo ve buradan kaynaklanan problemler genel anlamda diğer problemlere temel oluşturuyor. Açıkçası Galatasaray sıkıcı ve kısır bir futbol oynuyor. Kişisel anlamda baktığınız zaman takım cidden çok kaliteli futbolculardan oluşuyor ama PSG ve Fenerbahçe derbisinin belli birkaç dakikası dışında Galatasaray kendiliğinden tempoyu yükseltip maça hakim olamadı. Gerçi Fenerbahçe maçında bile yakalanabilen xG sadece 0,2 idi.

Tempo Sorunu En Çok Nereden Kaynaklanıyor ?

Bu tempo sorunu da aslen “beklere” dayanıyor. Galatasaray’ın 2 beki de artık yokları oynuyor ikisinin de futbol oynamaya mecali kalmamış durumda. Stoperler olsun Nzonzi olsun orta saha olsun hep bir şekilde tempoyu yükseltmeye çalışıyorlar fakat Galatasaray’ın hem sol hem de sağ beki her hücumda her savunmada istisnasız aksıyor. O kadar çok aksıyorlar ki maçın hızını yakalayamayıp yanlış pozisyon almalarına sebep oluyor ve bu da stoperlerin ve hatta orta sahanın şeklini bozuyor. Yani bütün oyun şablonu bu 2 bekin artık Süper Lig futbolunu kaldıramamalarından komple etkileniyor ve Fatih Terim’in kafasında kurduklarını sahaya yansıtmasına büyük bir engel olarak karşısına çıkıyor.

Bunların üzerine de yorgun bir Feghouli ve savunmaya neredeyse hiç yardıma gelmeyen, seri bir oyun oynamayan Babel eklenince Galatasaray tamamen dağınık bir görüntü çiziyor. İşte bu noktada bütün takımı toparlama çabasında olan bir Nzonzi var, o da olmasa Galatasaray şu an çok daha kötü bir durumda olurdu.

Bunun dışında Fatih Terim’in demeçlerinden pas oyunu oynatmak istediğini ve ileride yüksek seviyede pres yaparak temposu yüksek dominant bir oyun oynamak istediğini anlıyoruz ama şu an Galatasaray’da bu oyunu oynamak mevcut bek rotasyonuyla çok zor.

Beklentiler ve Gerçekleşenler

Galatasaray daha geçen senenin Ocak transfer döneminde stoperlerini değiştirerek büyük bir değişime başlayacağının haberini vermişti. Bu değişim Fernando’nun Sevilla’ya gidişiyle birlikte tam olarak ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine forvet rotasyonu da komple değiştirilince Galatasaray’ın beklediği değişimi gerçekleştirdiği gibi bir yanlış düşünceye kapıldı herkes fakat bekler hep unutulan nokta olarak ilk 7 hafta boyunca Galatasaray’ın karşısına çıktı. Bu bekler aslında daha geçen seneden aksadıklarını belli ediyorlardı. Ben yazın özellikle Mariano’nun da satılmasını bekliyordum fakat Mariano’nun satılmaması benim beklentilerimi tam manasıyla değiştirdi.

Peki benim burada Galatasaray yönetimi ve Fatih hocaya birkaç sorum var ilk olarak Fatih hocaya. Fatih hoca geçen seneden beri bu beklerin aksadığını biliyorsun hazırlık maçlarında bu sorunlar iyice ayyuka çıktı hem sağ hem de sol kanatta beklerin yüzünden yarım bir futbol oynuyordun peki neden bu değişimi yönetimden talep etmedin? Eğer talep ettiysen yerli yedek olarak cidden Şener’i mi düşündün? Yabancı kontenjanında birtakım zorluluklarla karşılacağını biliyordun Linnes’i kadrodışında nasıl bıraktın? Galatasaray’ın benim gözümde en önemli joker oyuncusu Linnes’ti. Hem solda hem sağda yeterli seviyede futbol ortaya koyan Linnes neden Mariano’nun arkasında kaldı? Bunu nasıl öngöremedin?

Bununla beraber bütün enerjisini Falcao transferine harcayan yönetim bir tane bile kiralık bir sol bek çekemedi mi? Mariano’yu veya Nagatomo’yu kiralama formülünü hiç düşünmediniz mi?

Transfer Sezonunda Çözüm Getirilemeyen Mevkiler

Galatasaray çok verimli bir transfer dönemi geçirmesine rağmen öyle kritik iki mevkide sorunlarını çözemedi ki bu Fatih Terim’in bütün oyun planlarını alt üst etti. Ocak ayına kadar nasıl bir çözüm bulunur hiçbir fikrim yok. Cidden üçlü savunmaya da bu bekler sebebiyle dönmek çok zor keza 4-4-2 de 4-4-2 diamond da bu beklerle oynanabilecek oyunlar olarak pek ihtimal dahilinde gözükmüyor.

Burada “Fenerbahçe ilk 7 haftayı hayatında hiç sol bek oynamamış Dirar’la 6 haftayı da sağ bek tecrübesi sınırlı olan Ozan’la geçirdi Galatasaray’ın bekleri bu kadar mı kötü durumda da böyle eleştiri yapıyorsun diye soranlar olabilir. Buradaki cevap aslında çok net: Dirar da Ozan da bu açıklarını fiziksel üstünlükleriyle kapatmayı başarırken Galatasaray’ın 2 bekinin ayakta duracak hali yok.

Galatasaray’da birtakım oyuncular formsuz olabilir fakat o oyuncuların elbet bir süre sonra form tutacağını düşünüyorum. Mesela Seri yavaş yavaş bize olumlu sinyaller vermeye başladı benzer bir yükselişin Lemina’da Feghouli’de de yaşanacağına inanıyorum. Galatasaray ligin benim gözümde en potansiyelli hücum hattına sahip ve kısa zamanda bu hücum hattından gereken verimin alınacağına inanıyorum fakat bu bek sorunu nasıl çözülür oyuna olumsuz etkisi nasıl azaltılır aklıma hiçbir şey gelmiyor. Daha ilk yarıda oynanacak 10 hafta olduğunu düşünürsek Galatasaray’ın burada zorluklar yaşaması muhtemel. Zira Fatih Terim’in de son maç sonunda verdiği demeçlerde Ocak ayını işaret etmesi bu transfer döneminde takıma bek takviyesi yapılacağının göstergesi diye düşünüyorum.

Nzonzi’nin Performansı

Bunun dışında Galatasaray’da çok hoşuma giden bir oyuncudan bahsetmek istiyorum. Nzonzi bir maç bile performansından ödün vermedi ve etrafında birçok noktada sorunlar yaşayan şu takımda dimdik durmayı başardı. Yeri geldi stoper gibi oynadı rakibi karşıladı yeri geldi paslarıyla hücum başlattı oyun açtı. Galatasaray’ın topladığı 10 puanda çok büyük bir emeğinin olduğuna inanıyorum. Nzonzi böyle devam ederse Galatasaray’ın oyununun hiçbir zaman belli bir seviyenin altında düşmeyeceğini düşünüyorum.

Benim ilk 7 haftada Galatasaray üzerine yakaladığım noktalar kısa bunlardı. Özellikle bek sorunu üzerinde durmak istedim çünkü Galatasaray’daki birçok problemin buradan kaynaklandığını ve Galatasaray’ın bu soruna çözüm bulduğu takdirde büyük bir yükselişe geçeceğine inanıyorum. Bir başka analiz yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here