Ana Sayfa Blog Milli Arada Beşiktaş

Milli Arada Beşiktaş

104
Beşiktaş
Beşiktaş

Merhabalar arkadaşlar bugün milli aranın bitimine doğru seçim heyecanı yaşayan Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün ilk 7 haftalık performansını değerlendirelim.

İlk 7 hafta Beşiktaş’ın gösterdiği performans Beşiktaş taraftarını büyük hayal kırıklığına uğrattı desek pek yanlış olmaz herhalde. Pek zevk vermeyen sahaya istediğini yansıtamayan süperstarı Ljajic’ten hiç verim alamayan keyifsiz bir Beşiktaş izledik herkes bunda hemfikirdir diye düşünüyorum.

Peki Beşiktaş’ın bu vasat futbolunun en önemli sebepleri nelerdir?

Öncelikle her değişim sancılı olur. 4 sene boyunca çok büyük başarılara imza atan Şenol Güneş’in ayrılmasının üzerine 7 senelik başkanı Fikret Orman’ın da görevi bırakmasıyla beraber Beşiktaş çok büyük çaplı bir değişime girmiş oldu. Oynadığı futbol tarzı, futbolcu tipleri, yönetme tarzı kısacası bütün kulüp en temel noktaları dahil olmak üzere büyük bir değişime gidiyor. Beşiktaş’ın bu ekonomik şartlarda bu tip zorluklarla boğuşması inişler çıkışlar yaşaması çok doğal. Geçen sene 20 senelik başkanını değiştiren ve ekonomik krizlerle boğuşan Fenerbahçe ligde çok uzun bir süre küme düşme hattından çıkmayı başaramamıştı. Beşiktaş’ın da benzer süreçlerden geçmesi doğal sonuç olur. Tabi bu dönemi Fenerbahçe kadar keskin bir biçimde geçmeyip daha dengeli bir biçimde atlatması yine Beşiktaş’ın yapacağı doğru hamlelerle mümkün.

Beşiktaş’taki Temel Sorunları

İşin futbol kısmına gelecek olursak Beşiktaş’ın çok temel bir sorunu var: Abdullah Avcı’nın oynatmaya çalıştığı futbolla Beşiktaş kadrosunun oynayabileceği futbol çok uyumsuz. Hatta konuyu biraz daha açacak olursak Abdullah Avcı’nın oynatmaya çalıştığı futbolu Türkiye’de şu an oynayabilecek herhangi bir takım yok.

Beşiktaş’ın kadrosu halihazırda zaten yaşını almış futbolculardan oluşuyor. Kariyeri boyunca sol kanattan bindirmeler yaparak oynamış ve orta tehditiyle 3 büyüklerde yıllarca forma giymiş milli sol bek Caner Erkin’den bu yaştan sonra orta sahaya gelip oyun kurmasını beklemek ne kadar doğru? Caner zaten oyun kurabilen bir bek olsaydı onu çok üst seviye liglerde görürdük zaten ama o kariyerinin hiçbir döneminde bu tür bir bek olmadı. Savunma zaafını tolere etmesi gerekirken Abdullah Avcı ondan oyun kurmasını bekliyor. Çok makul bir istek değil. Kendisini kısıtlayan bu futbol tarzına rağmen Caner kanatlardan birçok kez Beşiktaş hücumlarını açtı ve asistler yaptı.

Bu sadece Caner için değil bir diğer bek Gökhan için de geçerli. O ise biraz daha stoper gibi defansın ortasına yaklaşarak oynuyor. Gökhan da hiç böyle bir oyuncu olmadı ki.

Bir başka oyuncu Ljajic. Ljajic saf bir ofansif orta saha. Üzerine söylenecek bir şey yok hani klasik yetenekli bir hücum oyuncusu. Abdullah Avcı ise onu birçok zaman geriye çekerek pres yaptırarak oynatmaya çalışıyor. Bu oyunu Belhanda çok iyi oynar ama Ljajic’in bu oyunla uzaktan yakından alakası yok. Zira en son Alanya maçında Ljajic oyundan çıktıktan sonra Beşiktaş çok rahatladı.

Bir başka konu da kanatlar. Beşiktaş’ın kanatlarının ne oynadığı hakkında hiçbir fikrim yok. Nkodou paso dribbling yapıyor ama nereye yapıyor niye yapıyor belli değil. Kanatlar merkezdeki dar oyunun aksine çok geniş oynuyor kendi alemlerinde bambaşka bir dünyada takılıyorlar. Bu konuda da acil bir çözüm gerekiyor.

Abdullah Avcı’nın Sistemi

Abdullah Avcı Beşiktaş’ta bir sistem kurmaya çalışıyor, saygı duyarım lakin bir sistem kurmanın yolu onu tamamen kopyalamadan değil onu temel alıp karşınıza çıkan anlık durumlara göre adapte etmekten geçer. Abdullah Avcı bunu şu saate kadar yapamadı ve hiç olmayacak şeyler denedi. Oynatmak istediği bu komple futbolu oynayacak futbolcuları Abdullah Avcının eline versek elbette şampiyon olur ama öyle bir kadroyu bugün 3 büyükler toplanıp kurmaya çalışsa kuramaz. Bu sebeple Abdullah Avcı büyük bir hoca olmak istiyorsa kendisini anlık durumlara göre adapte edebilmeli ve hamle yeteneğini anlık sorun çözebilme yeteneğini geliştirmeli. Zira bu tür ısrarlar Trabzon deplasmanında olduğu gibi size ağır mağlubiyetler olarak döner fakat ısrarlarınızı belli ölçüde dengelerseniz lig lideri Alanya’ya karşı da 3 puan almayı başarabilirsiniz.

Yazımın son kısmına gelirken Beşiktaş taraftarına tavsiyem büyük bir değişimin yaşandığının farkında olup sabretmeleridir. Fikret Orman’ın başkanlığı neden daha önce değil de şimdi bıraktığı başka bir tartışma konusu ama gelinen noktada bu kaos içerisinde bu sezon için Beşiktaş’ın şampiyonluk şansı çok düşük gözüküyor. Beşiktaş’ın hedef olarak kendilerine bu sezonu değil gelecek sezonları belirlemesi daha doğru olur diye düşünüyorum.

Bu yazı serimizde son olarak milli arada Beşiktaş’ı inceledik. Bir başka analiz yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here