Ana Sayfa Blog Fenerbahçe İH Konyaspor Maç Analizi

Fenerbahçe İH Konyaspor Maç Analizi

72
Fenerbahçe-İH Konyaspor Maç Analizi
Fenerbahçe-İH Konyaspor Maç Analizi

Fenerbahçe İH Konyaspor Maç Analizi yazımızda Fenerbahçe’nin dün gece Kadıköy’de coşkulu bir futbolla aldığı galibiyeti analiz edelim. Fenerbahçeli taraftarlar için keyifli bir yazı olacaktır diye düşünüyorum.

Öncelikle bu gecenin özünü ‘’gerçek kanat oyuncularının futbolda önemi’’ olarak tanımlayabiliriz. Fenerbahçe için maçın bu kadar rahat geçmesinin en önemli sebebi Moses-Garry kanatlarına sonunda kavuşmuş olmalarıydı. Ligin ilk haftasından bu yana ilk defa 2 saf kanat oyuncusuyla sahada olan Fenerbahçe yerleşik ve bloklar halinde savunma yapan Konyaspor savunmasının dengesini birçok kez bozdu ve bunları değerlendirmeyi başarınca sahadan farklı bir skorla ayrıldı. Kanat organizasyonlarından daha ilk yarıda birçok pozisyon yakalayan Fenerbahçe Muriqi’n ilk yarı kaçırdıklarını atmasıyla 5 golü bile yakalayabilirdi.

Savunma dörtlüsünün etkisi

Lakin bu maçtaki başarıların kredisini tamamen kanat oyuncularına vermek tamamen doğru olmaz diye düşünüyorum. Sene başından beri birçok futbolcusu sakatlıklarla boğuşan Fenerbahçe 2 haftadır ideal savunma dörtlüsüyle sahaya çıkıyor. Bu ideal savunma dörtlüsü geçen hafta Denizli deplasmanında Denizli’ye karşı Altay’ın yaptığı hataya kadar yaklaşık 70 dk pozisyon vermemişti. Bu maçta da benzer bir senaryoyu izledik. Ersun Yanal’ın bu savunma dörtlüsünün üzerine Luiz Gustavo’nun bütün defansif aksiyonları yönetmesi için bir lider olarak ataması Fenerbahçe’nin savunma kurgusunu çok yüksek bir seviyeye taşıdı.

Fenerbahçe de iyi savunma yaptıkça hücuma çok daha özgüvenli bir biçimde çıkıyor ve daha özgürce oynayabiliyor. Fenerbahçe yediği golleri bireysel hatalardan veya talihsizlikler üzerinden yemeye devam ediyor. Akan oyunda organize bir şekilde gol yenmemesi Fenerbahçe için çok büyük bir artı çünkü gelecek haftalarda oyuncuların form grafiğinin gelişmesiyle beraber bireysel hatalardan yenilen gol sayısı dikkat çekici bir biçimde azalacaktır ve Fenerbahçe’nin hücum verimliliği artmaya devam edecektir. Zira hazırlık maçlarından bu yana devam eden savunma sorunu Fenerbahçe’nin ataklarını çok olumsuz etkiliyordu.

Vedat Muriqi ve Luiz Gustavo

Kanat oyuncularının hakkını verdik savunma dörtlüsünün hakkını verdik ama Fenerbahçe’de haftalardır sürekli çok yüksek seviyelerde katkı veren 2 oyuncu var onların da hakkını vermemiz lazım: Vedat Muriqi ve Luiz Gustavo. Şu güne kadar ligde çok iyi forvetler gördük. Kimisi muhteşem bitirirdi kimisinin kafa topları hakimiyetinde çok farklı bir üstünlüğü vardı kimisi çok kuvvetliydi kimisi iyi pasördü kimisi ön direğe harika koşardı kimisi muhteşem önsezilere sahipti bir şekilde gol atmayı başarırdı… Fakat ben Vedat Muriqi gibi oyunun her alanında bir takıma birkaç seviye birden atlatan bir forvet daha izlediğimi hatırlamıyorum.

Az önce saydığım konularda Vedat’tan daha iyi forvetler izlemişizdir mesela Burak daha iyi bir bitiriciydi Nobre kafa toplarında çok farklı bir seviyedeydi Semih muhteşem önsezilere sahipti çok fırsat yakalardı Van Persie inanılmaz koşular yapardı ve çok daha klastı Niang, Drogba çok kuvvetli ve teknik oyunculardı ama hiçbiri bir takıma hem hücumda hem de savunmada bu kadar komple oynayıp bu kadar enerji katmamıştı. Vedat Muriqi tam bir all around takım oyuncusu ve her maç çok yüksek bir tempoda bir saniye bile durmadan devam ediyor. Rakip savunma oyuncularını her maç bu kadar bezdiren bir başka forvet oyuncusu yok bu ligde. Vedat Muriqi böyle devam ederse sene sonunda çok yüksek bir bonservis ücretiyle transfer olacak bu artık kesin.

Fenerbahçe-İH Konyaspor Maç Analizi yapıldığında göze çarpan bir diğer isim ise Luiz Gustavo. Fenerbahçe’nin Aurelio’dan bu yana bu kadar iyi bir ön liberosu olmamıştı. Gustavo’nun defansif anlamda Fenerbahçe’yi çektiği seviye bambaşka. Hem bütün takım savunmasını yönetiyor hem de orta sahaya geçişlerde bir köprü görevi görüyor. Bütün defansif kabiliyetlerinin üzerine bir de oyun kurma yetisi eklenince çok üst düzey bir futbolcu izliyoruz. Bugüne kadar harika oynayan bu 2 oyuncu böyle oynamaya devam ederlerse Fenerbahçe’yi şampiyonluğun en büyük favorisi haline getirirler.

İkinci Yarıda Fenerbahçe

Fenerbahçe-İH Konyaspor Maç Analizi yazımızda bunların dışında bir noktaya dikkat çekmek isterim. Maçın ilk yarısında oyunun her anlamda mutlak hâkimi olan Fenerbahçe ikinci yarısının başında çok ciddi bir durgunluk yaşadı ve yaklaşık 10 dakika kadar oyuna istediklerini yansıtamadı. Topa hâkim olmakta zorlanan bir Fenerbahçe vardı sahada. Topa hâkim olmakta zorlanan bir takım izliyorsanız aklınıza ilk gelmesi gereken şey ‘’orta saha direncinin düşmesi’’dir.

İşte bu dakikalarda sakat sakat oynayan Emre oyundan iyice düşmüş durumdaydı ve Fenerbahçe’nin orta saha direnci çok zayıflamıştı. Hatta bu dakikalarda Konya’da Alper Uludağ çok iyi bir şut çekti ve Altay çok iyi kurtardı. Konya kısa süreli de olsa tehlikeli geliyordu. İşte bu noktada Tolga Ciğerci kaptan Emre’nin yerine oyuna girdi. Fenerbahçe işte bu değişiklikle beraber oyuna tekrardan muazzam bir dönüş yaptı. Tolga ve Ozan’la atağa çıkmakta zorlanılacağını düşünürdüm ama gol arayan Konya çok büyük açıklar verdi ve bu dinamik orta saha üçlüsü bu açıkları çok iyi değerlendirdi. Bu dakikadan sonra Konya orta sahanın kontrolünü tamamen kaybetti. Bu maç için bir kırılma noktası seçecek olsam Altay’ın kurtardığı şutu ve Tolga’nın oyuna girişini seçerdim.

Maçın adamı ise benim gözümde Garry Rodrigues’ti. Geçen hafta Fenerbahçe taraftarına saç baş yolduran Garry bu maç maçın en etkili ismi oldu Konyaspor’un sağ kanadını otobana çevirdi. Kanatların form seviyelerini yukarı çekmeleri Fenerbahçe’yi durdurulması zor bir takım haline getirecektir.

Konyaspor açısından ise dengesiz yakalanmalarına, topu belirli dönemler dışında ileriye taşıyamamalarına bir çözüm bulamamaları ve ceza sahası dışından çekilen şutlara gerekli önlemi bir türlü almamaları maçın içine bir türlü girememelerine sebep oldu. Tolga’nın girişiyle fiziksel anlamda da Fenerbahçe orta sahası çok yüksek bir seviyeye gelince Konyaspor iyice dağıldı ve maç farka gitti.

Fenerbahçe-İH Konyaspor Maç Analizi yazımızda Fenerbahçe-İH Konyaspor maçından gözüme çarpanlar bunlardı. Bir başka yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here