Ana Sayfa Blog Kayserispor Sivasspor | Sivas Harikalar Diyarında

Kayserispor Sivasspor | Sivas Harikalar Diyarında

62
Kayserispor Sivasspor
Kayserispor Sivasspor

Kayserispor Sivasspor maç değerlendirmesi yazımla sizlerleyim. Sivasspor son oynanan maçta Kayserispor’u deplasmanda adeta sahadan sildi. Ligde oynadığı son 4 maçta aldığı dört net galibiyetle liderlik koltuğunu sağlama alan Sivasspor ligde fırtınalar estiriyor. Rıza Çalımbay ve öğrencileri Galatasaray mağlubiyeti sonrası kritik galibiyetler alarak takımı zirveye taşıdılar. Anadolu’ya şampiyonluğu getirmeye niyetli olan Sivasspor birçok yönden ligin zirvesindi.

Rıza Çalımbay Farkı

Kayserispor Sivasspor maçı hakkındaki en önemli değerlendirmelerden biri Rıza hoca kadrodaki genç isimlere çok güveniyor. Özellikle Emre Kılınç, Mert Hakan Yandaş, Erdoğan Yeşilyurt gibi isimleri her maçta on bir başlatarak güven aşılıyor. Bilhassa Emre Kılınç attığı şık goller ve her maç üzerine koyarak oynaması nedeniyle şu an birçok Avrupa takımının radarında. Hatta ben ocak ayında dört büyüklerin de devreye girip transfer etmek için Sivasspor’un kapısını çalacağı görüşündeyim. Dört maçlık galibiyet serisinde özellikle bu saydığım isimlerin etkisi bir hayli büyük tabii ki. Lakin ben ligde bu kadar formsuz hoca varken Rıza Çalımbay’ın da hakkını vermek istiyorum. Özellikle Galatasaray maçından sonra yaptığı açıklamada doğru yolda olduklarını ve gelişimlerinin süreceğini söyleyen Rıza Çalımbay yanılmadı.

Takım her maç üzerine koyarak liderliğe oturdu. Oldukça formda olan tecrübeli hoca her maçta yaptığı etkili analizlerle adeta rakip takım hocalarına psikolojik üstünlük sağlıyor. 4-2-3-1 oyun dizilişi ile takımını sahaya süren Rıza Çalımbay’ın özellikle takım oyunundaki istikrarlı sistemi Sivasspor’u ayakta tutan en büyük etken. Kayserispor Sivasspor müsabakası özelinde hücum hattında formda bir dörtlüye sahip olan Sivasspor’da hızlı oyun rakip takımları yıpratıyor. Özellikle Yatabare’nin de oyun kurma özelliği sayesinde birçok olgun atak bu dörtlüyle başlayıp sonlanıyor. Pas oyununa dayalı oyun pratiğinden vazgeçen kurt hoca geçiş oyunlarını hızlı yaparak Emre Kılınç, Fernando gibi hızlı kanat oyuncularıyla topu rakip sahaya getirmek istiyor. Kanat bindirmeleri ve topsuz koşularla da bu ikili takıma pozisyon anlamında güç katıyor. Ayrıca kaleci Samassa’yı da atlamayalım bence ligin en formda kalecilerinin başında geliyor.

Şampiyonluk şansı

Kayserispor Sivasspor maçı sonrası Kırmızı-beyazlılar ligde aldığı galibiyet serisi ile liderlik koltuğunu sağlamlaştırdı. Kayserispor gibi çıkış arayan bir takımı kendi evinde dört atarak yenmesi takdire şayan bir iş. Rıza Çalımbay ve öğrencileri şampiyonluğu Sivas kentine getirmek isteyecektir elbette. Doğru oyun anlayışı sürdükçe ve formsuz dört büyükler olduğu müddetçe ben Sivasspor için şampiyonluk ihtimalin bir hayli fazla olduğu görüşündeyim. Bekleyip görelim Yiğidoları.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here