Ana Sayfa Blog Manchester United Tottenham Maç Öncesi

Manchester United Tottenham Maç Öncesi

79
Manchester United Tottenham
Manchester United Tottenham

Bu akşam hep birlikte Manchester United Tottenham müsabakasını seyredeceğiz. Kırmızı Şeytanların evi Old Trafford’da oynanacak müsabakanın birtakım kritik belirleyicilikleri de olacak haliyle. Öncelikle unutmamak gerekir ki Manchester United, son iki Premier Lig müsabakasında Sheffield deplasmanında her ne kadar 3 gol bulmuş olsa da beraberlikle ayrıldı ve hemen ardından gittiği Astana deplasmanından da puansız döndüler. Deplasman fobisi mi oluşmaya başladı acaba dedik fakat pazar günü Old Trafford’da ağırladıkları Aston Villa ile de berabere kaldılar.

Solskjaer Hoca’nın yapması gereken öyle önemli hamleler olmalı ki aslında. Yoksa yavaştan Pochettino’nun izinden gidecek gibi geliyor açıkçası bana. Tottenham maçını fırsata dönüştürmekten ziyade hücum futbolunu oynatmakla da yetinmemesi gerekiyor Solskjaer’in. Zira bu takım son üç maçta 6 gol bulmuş fakat kalesinde de 7 gol gördü. Dolayısıyla Manchester taraftarının ve takımının moralmen yükselmesini sağlayacak şey farklı skorlar ve ga-li-bi-yet! Şimdi biraz daha kendimce dizdiğim kadroyu sizlere aktarmak istiyorum.

Kaleci : David De Gea

De Gea, benim gözümde bu kulüpte olmazsa olmaz sayılı isimlerden. Romero’nun De Gea’nın yerini alabilmesi ancak sakatlık koşullarında mümkün. Lee Grant zaten ununu elemiş eleğini asmış artık. De Gea’ya mahkum bir Manchester United varmış gibi konuştum ama bu onun performasını eleştirmemden kaynaklanmıyor. Tek başına kaleci hiçbir zaman bütün maçı kurtaramaz. Yapacağı sınırlı hamleler vardır ve De Gea bunu sonuna kadar başarıyor. Buradaki kritik konu kalecinin önünde hangi duvarlar olmalı ki gelecek şutları De Gea’ya göre ayarlayabilmeli. Dolayısıyla Manchester United Tottenham müsabakasında kaleci net De Gea olmalı.

Savunma Dörtlüsü: Wan-Bissaka, Tuanzebe, Maguire, Luke Shaw

Aslına bakılırsa o kadar kaliteli bir dörtlüden ve alternatifli bir dörtlüden bahsediyoruz ki. Fakat ne yazık ki o kadar da savunmada açık yaratan bir dörtlüden konuşuyoruz ki. Son iki Premier Lig müsabakasında 5 gol bulan bir takım kalesinde de 5 gol gördüyse oturup düşünülmeli. Wan-Bissaka ile başlayacak olursak sağ bekin vazgeçilmez ismi oldu ve hücum desteği yada savunmada kestiği toplar anlamında formda bir grafik çiziyor. Mensah ve Dalot’un yokluğu her ne kadar takım adına alternatifsiz bir sağ bek pozisyonu var gibi gözüküyor olsa da U23’den A takıma geleceği söylenen 18 yaşındaki Ethan Laird bir de bakmışsınız Wan-Bissaka’yı kesmiş. Olur mu öyle şey demeyin direkt olarak Brandon Williams örneğini yapıştırırım.

Stoperde Tuanzebe ve Maguire ile çıkması gerekir diye düşünüyorum. Lindelöf her ne kadar gol atmış olsa da önceki müsabakada, stoperlerin birbiriyle anlaşması çok önemli bir kriter ve Tuanzebe – Maguire ikilisi bu anlamda güven veriyor. Luke Shaw’ın sakatlıktan döndüğüne de eminsek eğer kendi formunu ortaya koyması açısında 19 yaşındaki Williams’a emanet ettiği yerinde başlamalı. Çünkü tecrübesiz gördükleri için sağ kanattan hücuma çıkıp sol beki darlayacak bir yapıda Tottenham. Bunu çok da iyi yapar. Dolayısıyla Manchester United Tottenham müsabakasındaki savunma dörtlüsünü de çizmiş bulundum.

Orta saha: Fred, McTominay

Orta saha aslında futbolun kalbidir. Sahanın ortasında yer almasından ziyade nabzın ve tansiyonun denetimi bu mevkide. Dolayısıyla güven, kararlılık ve kalitede oluşan herhangi bir aksama oyunun bütün bölgelerine yansır. Pogba mahrumiyetinin sürdüğü bir Manchester United’dan bahsediyoruz ve bana göre onun futbolunun eksiği öyle kolay kapatılabilecek cinsten değil. Fred performansını giderek artırdı ve yetenek anlamında şu an formayı sağlama aldı diyebilirim. Tek sıkıntısı koşu anlamında yeterli bulmuyorum fakat alternatifinin olduğunu da düşünmüyorum. Öte yandan McTominay, ciddi anlamda takımı toparlayan ve yine her iki bölgede gerçekleşen reaksiyonlara anlık tepkiler verebilen bir tandeme sahip.

Kanatlar : Daniel James, Marcus Rashford

Daniel James ve Marcus Rashford, kulüpte hücum sırasında geniş pozisyonlarda oynayabilecek en iyi oyunculardan ikisi. Burada duruma yön veren şey Martial’ın çakılı forvet pozisyonunu tam olarak yansıtamaması bence. 4-2-3-1’in çöküş niteliğinde bir etkisi oldu Manchester United’a. Kanatlarda James’in vazife bilincine söylenecek hiçbir söz kalmadı zira çocuk hem bilek esnekliği sayesinde özgüveni yüksek bir şekilde rakibinin üstüne gidebiliyor. Hem de hız faktörü durumu bambaşka bir seviyeye getiriyor. Rashford ise sadece tecrübesini konuşmak bile yeterli olacak bir futbolcu. Kanatlardaki yerini tam anlamıyla hazırladı.

Benzer İçerik: Newcastle United

Forvet: Mason Greenwood, Anthony Martial

Şimdi kalkıp da derseniz ki yapma be kardeş 18 yaşındaki bir çocuğu yeni bir taktik düzeni deneyip tek başına forvete mi gömecek Solskjaer. Greenwood attığı şutlardaki isabet oranı ve bulduğu dört gol göz önünde bulundurulduğunda seneye bambaşka bir seviyeye gelecek bir futbolcu. Sadece biraz daha şans verilmesi gerekiyor. Buradaki kritik mesele Martial ile dönüşümlü olarak forvet – forvet arkası oynayarak sonuca daha hızlı ulaşabilmelerini izlemlemek. Zira ben Martial’ın hücumda tek başına yalnızlıktan sendrom filan geçireceğini düşünüyorum. Manchester United Tottenham müsabakasına dair kadro planım bu şekildeydi. Müsabakada görüşünceye dek kalın sağlıcakla…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here