Ana Sayfa Blog Sir Alex Ferguson | Futbolcu ve Teknik Direktör

Sir Alex Ferguson | Futbolcu ve Teknik Direktör

70
Sir Alex Ferguson
Sir Alex Ferguson

Futbol Gevezeleri Ailesi’nin sevgili okurları ve takipçileri bugün sizlerle futbol dünyasının bize hediye ettiği gerek futbol kariyeri gerek teknik direktörlük kariyeri sayısız başarılarla geçen büyük bir başarı ve sadakat örneği Sir Alex Ferguson değerlendirmesi yapacağız. O’nun hakkındaki bilgilerimizi yine O’nun elde ettiği başarılar ve futbola kazandırdığı kişilikler ışığında tazeleyeceğiz.

Doğum Yeri : İskoçya
Doğum Tarihi : 31.12.1941

Aralık ayının 31’inde takvimler 1941’i gösterirken İskoçya’nın başkenti Glascow’da dünyaya geldi. Queen’s Park, St. Johnstone, Dunfermline Atletic, Rangers, Falkirk ve Ayr United formaları giyen İskoç teknik adam çıktığı 317 lig müsabakasında 171 kez gol sevinci yaşamıştır. Bu takımlarda çıktığı toplamda 317 lig maçında 171 golle tanıştı, birçok kez gol kralı tacını eline alan Sir Alex Ferguson, bu güzel kariyerinin ardından 32 yaşında bir rüya gibi sürecek teknik direktörlük kariyerine ilk adımını attı.

Sırasıyla East Stirlinshire, St. Mirren, Aberdeen ‘i çalıştıran Sir Alex Ferguson, Aberdeen’de kazandığı toplam 11 kupanın ardından 1986 yılında Kırmızı Şeytanlar’ın başına geçti. Tarihlere altın gibi kazınacak kariyer de başlamış oldu.

Alex Ferguson – Manchester United Kariyeri

Manchester United ile ilk şampiyonluğunu 1993 senesinde kazanan Ferguson, o dönem Ryan Gigs, David Beckham, Paul Scholes gibi yıldızları dünya futboluna kazandırdı. Manchester United’ı en zorlu zamanlarında bile bırakmayan takım içindeki sorunları çözen özellikle disiplinden hiçbir zaman vazgeçmeyen fakat aynı zamanda futbolcularla ikili ilişkileri çok iyi olan bir isimdi.

Manchester United’in en başarılı sezonu olan 1998-99 yılıydı. Takım o yıl tüm kupaları aldı, Alex Ferguson ise bu takıma katkıları sayesin de aynı yıl Sir unvanını almıştı.

Ferguson, Premier Lig ve diğer organizasyonlar dahil 1300 üzerinde maça çıkmıştı. Bu maçlarda %66 kazanma oranı yakalama başarısı göstermiştir.

Kişisel olarak 80’in üzerinde ödül alan Ferguson, bir dünya efsanesi olarak adını tarihe kazımıştır. 2013 yılında emekliye ayrılan Sir Alex Ferguson sonrası hala toparlanamayan Manchester United, uzun süre Avrupa kupalarına katılamamıştı. Sağlık sorunlarıyla mücadele eden Alex Ferguson için tüm iyi niyetli temennilerimizi sunuyoruz. Yeni neslinde böyle bir efsaneyi görmesi ve tanıması umuduyla.
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here