Ana Sayfa Blog Galatasaray Değerlendirmesi | Kara Sene

Galatasaray Değerlendirmesi | Kara Sene

62
Galatasaray
Galatasaray

Galatasaray Değerlendirmesi yazıma hoşgeldiniz. Şampiyonlar Ligi’nde kuralar çekildiğinde acaba olur mu demiştik. Ama maalesef temsilcimiz Galatasaray, PSG karşısında aldığı mağlubiyetle grubu 2 puanla son sırada tamamlayıp Şampiyonlar Ligi macerasına son verdi. Grup maçları başlamadan önce bir yorumda bulunmuştum. Bu gruptan üçüncü çıkmak normal olur; ikinci çıkmak olay olur; lider çıkmak ise mucize olur demiştim. Fakat iki puan toplayıp dördüncü olmak başlı başına felaket… Nerde o bize Avrupa Fatihi olan Galatasaray ? Nerde o korkusuz Fatih Terim? Son iki senedir adeta yokları oynayan Terim ve öğrencileri, Şampiyonlar Ligi arenasında son iki sezondur adeta yokları oynuyor. Son 32 maçta 2 galibiyet 20 mağlubiyet ise dediklerimizi tesciller nitelikte.

Nerede O Eski Fatih Terim ?

Galatasaray’a her geldiğinde oynattığı cesur futbol, türk futboluna kazandırdığı hücum pres, aldığı sayısız galibiyetlerle Galatasaray’ın kuruluş felsefesi olan Türk olmayan takımları yenmek mantalitesini bizlere aşılayan o imparator nerede? Fatih Terim hiç olmadığı kadar formsuz. Tabiki eski Fatih Terim’i yeniden getirecek olan da kendisi. Her hocanın kötü zamanları olabilir fakat ben Fatih hocanın hiç bu kadar çaresiz olduğunu görmemiştim. Adeta devre arasının gelmesini iple çekiyor. Her basın toplantısında Ocak’a dikkat çekiyor. Ocak transfer döneminde takımda radikal değişiklikler olacağını dile getiriyor. Hoca çok formsuz olabilir ama Galatasaray’ın bu bataklıktan çıkaracak olan da Fatih Terim’dir. Bunu tüm taraftarlar biliyor. Tabi ki Terim’in kredisi taraftarda sonsuz. Sayısız başarıların altında imzası olan Fatih Terim’in en önemli özelliği hiçbir şartta asla pes etmemek ve işi sonuna kadar kovalamaktır. Ben yine Fatih hocanın buralardan takımını çıkaracağını düşünüyorum fakat bu sefer işi hiç de kolay değil.

Neden mi?

Galatasaray Değerlendirmesi yaptığımızda takım, UEFA’nın FFP kıskacında. UEFA aslında tüm Türk takımlarının ensesinde. Dolayısıyla anlaşmaya göre Galatasaray’ın zarar etme şansı yok. Bu sene itibariyle artıya geçmek zorunda. Bu iş nasıl olacak bilmiyorum ama yönetimin bu konuda nasıl hareket edeceği merak konusu kuşkusuz. Hem Terim’i memnun etmeye çalışacaklar hem de kasada artıya geçmeye çalışacaklar. Terim’in işaret ettiği Ocak ayı transfer ve kadro revizyonu nasıl olacak bekleyip göreceğiz. Şu an sat yapmadan oyuncu alamıyor Galatasaray. Yılda 3-4 bandında rakam alan birçok futbolcusu var. Ve elde para edecek tek adam genç stoper Marcao. Belhanda yada Feghouli’nin ise maaşları aşırı yüksek. Körfez ülkelerinden teklif gelmezse takımdan ayrılma şanslarını düşük görüyorum. Bu yüzden yönetimin eli kolu bağlı vaziyette.

Ne Mi Olur?

Fatih Terim her şartta takımını yarışa hazırlar fakat bu sene olduğu kadar hiç sıkıntı çekmemiştir. Bir yandan oyuncu gönderecekler bir yandan oyuncu alacaklar. Bir yandan da eldeki kiralık oyuncuların bazılarıyla vedalaşacaklar. Hakikaten işi çok zor Fatih Hoca’nın. Devre arasında hareketli saatler bekliyor sarı-kırmızılı takımı. Bakalım o eski korkusuz Fatih Terim takımı oluşturulacak mı yoksa bu ruhsuzlar ordusuyla devam mı edilecek? Ama Fatih Terim’in aslolan Galatasaray’dır sözünden yola çıkarak bir neşter vuracağını düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz…
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here