Ana Sayfa Blog Sir Alex Ferguson ve Teknik Anlayışı

Sir Alex Ferguson ve Teknik Anlayışı

71
Sir Alex Ferguson ve Teknik Anlayışı
Sir Alex Ferguson ve Teknik Anlayışı

Futbol Gevezeleri Ailesinin sevgili takipçileri ve okurları Sir Alex Ferguson ve Teknik Anlayışı yazıma hoş geldiniz. Daha önceki yazılarımda da geçen ve genel hayatı hakkında bilgi sahibi olduğumuz Sir Alex Ferguson’dan bahsedeceğiz. Kariyerini incelediğimiz yazımızdan sonra bugün de sizlerle onun imza attığı 27 yıllık teknik direktörlük kariyerinde sık sık başvurduğu taktik ve mentaliteden konuşacağız. Oyunculara yaklaşım biçiminden bahsedeceğiz.

Birçok insan onu şöyle tanıyor: Kazanmaya olan inancı ve kazanmaya olan hırsı. Elbette onun en iyi yaptığı şey kazanmaya istekli ve bu anlamda elinden geleni yapacak futbolcular ortaya çıkarması. Özellikle alt yapıya önem vermesi, birçok genç futbolcuyu birer star haline getirmesi ve bu oyuncuların da değerini bulduğu zaman satması.

Disiplin

Bu bağlamda kendisinin şu sözünü sizinle paylaşmak ve bunun üstünde konuşmak isterim. Alex Ferguson, “Ben oyuncularıma teknik beceri kazandırmaktan daha çok, onları kulübün yüksek standartlarına ulaşmalarını sağlayacak, asla kazanmaktan vazgeçmeyecekleri bir tutkuya, yüksek performansa odaklarım. Onlara ilham veririm” diyor. Tabii böyle ilham veren bir hoca arkasında buna inanmış oyuncularla Manchester United’a inanılmaz zaferler kazandırdı. Ayrıca yukarıda bahsi geçen sözdeki gibi yüksek standartlara ulaşmak istemeyen hatta önemli bir oyuncu bile olsa takımında tutmayıp, o oyuncuları takımdan göndermiştir. Buna şöyle bir örnek verebiliriz: “2005 yılında, uzunca süre takımda kaptanlık yapmış Roy Keane. Medya önünde takım arkadaşlarını eleştirdiğinde ertesi gün takımla ilişiğini kestiğini” söyleyen bir Alex Ferguson gördü bu futbol dünyası.

Disiplinden hiç vazgeçmeyen bir koç olan Sir, Manchester United Kariyeri boyunca çok az maç kaçırmıştır. Her antrenmana sabah 7’de oyunculardan önce gelen ve bu disiplini oyunculara aşılayan bir teknik adamdı.

Yenilikçi

Taktik anlayışı olarak sürekli öğrenme içerisinde olan Sir, asla kapılarını yeniliklere kapatmadı. Daima değişen futbolu takip etti ve buna ayak uydurdu.

Yıllarca 4-4-2 sistemini oynatan Ferguson, Sebastian Veron’un alınmasıyla 3-5-2 sistemine geçerek sistem değişikliğine açık olduğunu belli standartlara takılı kalmadığını göstermiş oldu.

Yıllarca başarıdan başarıya koşan Sir Alex Ferguson, kuralları ve disiplin anlayışı ile ön plana çıktı. Bu disiplin ve kurallara uyan futbolcular takımdaki yerlerini korudular, fakat sisteme karşı çıkan futbolcular ise önce yedek kulübesine ardıdan başka takımlara gittiler. Sir Alex Ferguson ve Teknik Anlayışı yazımın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür eder yeni yazılarda görüşünceye dek esenlikler dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here