Ana Sayfa Blog Beşiktaş Değerlendirmesi | Beşiktaş’ta Neler Oluyor?

Beşiktaş Değerlendirmesi | Beşiktaş’ta Neler Oluyor?

107
Beşiktaş Değerlendirmesi
Beşiktaş Değerlendirmesi

Beşiktaş Değerlendirmesi yazıma hoşgeldiniz. Beşiktaş, bu sezon inişli çıkışlı performansıyla istenileni bir türlü veremiyor. Sezon başında Başakşehir’den ayrılan Abdullah hoca ile anlaşan Beşiktaş, Fikret Orman başkanlığında sezon öncesinde genç transferlere yöneldi. Taraftarın beklediği o yıldız transferleri bir türlü gerçekleştiremeyen yönetimin bir reaksiyonla Adem Ljajic’in bonservisini alması bir teselli olarak göze çarpmıştı. Daha sonra Diaby, N’koudou gibi potansiyelli isimlerle takviye yapıldı.

Bu sezonun ilk yarısı artık bitmek üzere. Beşiktaş taraftarına sorsanız Abdullah hocanın bu futbolundan memnun musunuz diye. Taraftarın yüzde 60’ı muhtemelen hayır memnun değilim cevabını verir. Taraftarın bu cevabı vermesi bence tesadüf değil.

Yanlış Kadro Planlaması

Beşiktaş Değerlendirmesi | Şu anki Beşiktaş takımına baktığımız zaman takımda ciddi kadro planlama hatası olduğunu görüyorum. Mesela stoper bölgesi oldukça kısır. Sezon başında İspanya’dan Victor Ruiz’i aldılar tamam ama stoper tandeminde Vida ile Ruiz’i çok az yan yana görebildik. Bu iki oyuncudan birinde sakatlık olsa partneri seçmek hoca için oldukça güç. Total futbola baktığımız zaman stoper oyuncularının oyuna ne denli etki ettiğini görmekteyiz. Stoper uyumu futbolda çok önemli yapı taşlarından biri. Yakın zamana gidersek Galatasaray’da Ujfalusi-Semih, Fenerbahçe’de Luciano-Lugano… Tabiiki bu örnekleri çoğaltabiliriz. Ben Beşiktaş’ın bu iki oyuncunun alternatifini sağlayacak isme sahip olduğunu düşünmüyorum. Dolayısıyla stoper tandeminde o istikrarı bir şekilde sağlaması lazım Abdullah Hoca’nın. Diğer bir taraftan göbekte oynayan Dorukhan’ın sezonu kapatmasıyla adeta şok olan Beşiktaş, Elneny-Atiba ikilisine kaldı. Yetersiz Oğuzhan ve yetenekleri kısıtlı Necip ise bu ikilinin arkasında görev bekledi.

Öteki taraftan sezon öncesinde 8 numara transferi bir türlü yapılamaması Beşiktaş için ciddi sıkıntı oluşturdu. Forvet hattında ise tecrübeli Burak’ın arkasında bekleyen golcü bulunmaması Beşiktaş için işlerin kötü gitmesinin bir numaralı sebeplerindendi. Tabi ki Güven ve Umut Nayir’in çabalarına bir şey diyemem fakat tüm yükün 33 yaşındaki Burak Yılmaz’a yıkılması sezon öncesi yapılan ciddi hataydı. Hep Beşiktaş’ın olumsuz tarafından konuştum fakat bir adam var ki performansına baktığım zaman şapka çıkarılması gerektiğini düşünüyorum.

Saygı Abidesi Atiba

Alex Fenerbahçe için neyse, Hagi Galatasaray için nasıl bir efsane ise, Sergen Yalçın nasıl Beşiktaş’ın efsanevi futbolcularından olduysa Atiba da bir o kadar Beşiktaş için anlam ifade ediyor bana göre. Beşiktaş yönetiminin yerinde olsam Atiba Hutchinson’un heykelini İstanbul’a dikerim. 36 yaşında olmasına rağmen oynadığı karakterli futbolla taraflı tarafsız tüm futbolseverlerin takdirini toplamış bir isim Atiba. Adam yıllanmış şarap gibi yıllar geçtikçe oynadığı futbol da gelişiyor. Zaten bu performasını sürdürürse Atiba’nın heykeli Vodafone Park önüne dikilir.
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here